jak powtarzać angielski skutecznie

Jak powtarzać angielski skutecznie? 

Każdą lekcję kończysz z długą lista nowych słówek? 

Nie wiesz jak zorganizować samodzielną naukę i uporządkować swoją wiedzę? 

Czujesz się przytłoczony ilością materiału i masz wrażenie, że i tak tego nie zapamiętasz? 

 

To częste problemy osób uczących się języka obcego. To jednak nie Twoja wina, że nie do końca wiesz jak rozplanować naukę i toniesz w kserówkach. Jestesmy przyzwyczajeni do schematycznej i mechanicznej nauki. Wielokrotne czytanie notatek, wkuwanie słówek na pamięć i sztampowe ćwiczenia. Takie praktyki absolutnie nie zapewniają długotrwałych efektów. 

 

Jak zatem powtarzać angielski skutecznie i widzieć realne postępy?

Liczy się kontekst - jak powtarzać angielski skutecznie?

Potrzebujesz kontekstu jeśli chcesz ćwiczyć angielski efektywnie i zapamiętać na długo, a nie tylko na chwilę. 

Dlaczego kontekst jest ważny? 

Uczenie się pojedynczych słówek bez kontekstu powoduje, że znasz jedynie znaczenie. 

To jedynie Twoja pasywna wiedza. To oznacza, że rozpoznasz dane słówko w tekście czytanym, ale raczej nie użyjesz go w spontanicznej rozmowie. 

Aby słówko trafiło do Twojej bazy danych musi zostać wielokrotnie przetworzone w różnych kontekstach. Aktywnie przetworzone! 

Aby swobodnie korzystać z nowych zwrotów należy znać:

 • tłumaczenie
 • poprawną wymowę (jeśli nie znasz wymowy, nie użyjesz słówka w rozmowie)
 • jaka to część mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik), to daje Tobie informację gdzie umieścić słowo w zdaniu
 • typowe kolokacje 
 • znajomość kontekstu 

Jak powtarzać angielskie słówka skutecznie? 

 1. Kontekst, koniecznie sprawdź w jakim kontekście występuje nowe słówkoZ reguły trafiamy na nowe zwroty w tekstach, podcastach, filmach.
  Zanotuj przykład ze źródła lub sprawdź w słowniku inne zastosowanie.
 2. Zamiast czytać słówka z notatek, postaraj się najpierw przypomnieć sobie wszystko co pamiętasz z lekcji. To świetny trening pamięci. Daj sobie kilka minut, zanotuj wszystko co pamiętasz, a dopiero później otwórz zeszyt i sprawdź się.
  Dopisz brakujące i interesujące Cię zwroty. 
 3. Pomyśl w jakich sytuacjach wykorzystasz słówko w Twoim codziennym życiu lub w sytuacjach zawodowych. To Ty najlepiej wiesz kiedy najczęściej operujesz językiem obcym. Stwórz kilka przykładowych dialogów. Oczywiście pamiętaj też o nauce zwrotów, które są Tobie naprawdę potrzebne. Nie ma sensu zaprzątać sobie głowy wyrazami, których nigdy nie wykorzystasz. O wiele lepiej zapamiętujemy kiedy łączymy nową wiedzę z własnym doświadczeniem. 
 4. Twórz własne przykłady zdań zamiast mechanicznie uzupełniać luki. 
 5. Wracaj myślami do rozmów, które przeprowadziłeś w języku angielskim. Zastanów się jak zastąpić dobrze znane Ci słownictwo nowymi wyrażeniami
 6. Przed zajęciami/ rozmową w języku angielskim zrób listę 3-5 słówek, które będziesz wplatać w rozmowę. Świadomie, na początku trochę nad wyraz, ale aby zapamiętać musisz wykorzystywać je w praktyce.

Te proste ćwiczenia pomogą Tobie powtarzać angielski aktywnie, a nie automatycznie. Lepiej zrozumiesz kontekst, oswoisz się z słówkiem w różnych sytuacjach, a dzięki temu zaczniesz używać go w rozmowie naturalnie. 

Refleksja - jak powtarzać angielski skutecznie?

Co ma uważność i refleksja do skutecznego powtarzania angielskiego? 

Jak już zauważyłeś z poprzednich przykładów, wszystko to co mechaniczne, automatyczne i bezrefleksyjne nie przynosi pożądanych rezultatów. Proces nauki wymaga skupienia i zaangażowania. 

Jak zadbać o swoje potrzeby w procesie nauki? 

 1. Bądź świadomy swoich potrzeb i tego nad czym chcesz pracować. Każdy jest inny i ma indywidualne potrzeby językowe. Nie musisz robić tego co wszyscy, aby skutecznie rozwijać swoje kompetencje. 
 2. Kiedy się uczysz to daj sobie 15-20 min. pełnego skupienia. Odłóż telefon i zainwestuj ten czas w swój rozwój. 
 3. Sprawdzaj swoje postępy i skuteczność technik, z których korzystasz. Nie jesteś w stanie poprawić swoich efektów jeśli tak naprawdę nie wiesz co działa, a co nie. 
 4. Poproś o feedback swojego lektora. 

Jeśli chcesz powtarzać angielski skutecznie to skoncentruj się na jakości wykonywanych ćwiczeń. Szybkie powtórki, mechaniczne rozwiązywanie ćwiczeń to metoda tylko na chwilę. Angielski i każdy inny język obcy możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu. Wracaj myślami do poprzednich lekcji i dialogów, analizuj, zmieniaj, szukaj nowych kontekstów.

Nie zapominaj też o refleksji i byciu szczerym ze sobą. Im lepiej zrozumiesz swoje potrzeby i to jak uczysz się najlepiej, tym lepsze efekty osiągniesz. 

A jeśli potrzebujesz indywidualnie stworzonego planu lub konsultacji językowej z trenerem, zajrzyj do zakładki kontakt.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *