Jak napisać CV w języku norweskim?

Planujesz wyjazd do Norwegii, a może już jesteś w przepięknej krainie fiordów? Chcesz rozpocząć pracę i być aktywnym zawodowo? W takim przypadku potrzebujesz dobrze napisanego CV, a także listu motywacyjnego (søknad). Zacznijmy jednak od CV, warto od razu stworzyć życiorys zawodowy w języku norweskim. 

 

CV to krótki i zwięzły opis Twojego doświadczenia zawodowego i umiejętności. To pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę rekruterzy oraz potencjalny pracodawca. Zawsze dopasuj CV do oferty pracy i stanowiska, na które aplikujesz. 

Co zatem powinno znaleźć się w Twoim CV w języku norweskim?

  1. Personlig data – dane personaln

W tej części należy zamieścić imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres mailowy. 

 

  1. Utdanning – wykształcenie 

Tutaj zamieścisz informacje o szkołach, do których uczęszczałeś. Zacznij od ostatniej ukończonej szkoły podając nazwę szkoły oraz lata, w których się uczyłeś. 

 

  1. Jobberfaring – doświadczenie zawodowe 

Tak naprawdę to najważniejsza część Twojego CV mówiąca pracodawcy czy masz niezbędne doświadczenie. Pisząc CV w języku norweskim wymień wszystkie miejsca pracy w kolejności chronologicznej. Uwzględnij nazwę firmy, lata oraz po krótce opisz czym się zajmowałeś/ jakie były Twoje najważniejsze obowiązki. 

 

  1. Kurs – kursy 

W kolejnym podpunkcie umieść kursy i szkolenia, w których brałeś udział. 

 

  1. Kunnskaper – umiejętności 

 

Kiedy piszesz CV w języku norweskim nie zapomnij pochwalić się kluczowymi umiejętnościami. To właśnie w tej sekcji możesz umieścić języki obce, umiejętności związane z obsługą komputera czy znajomość programów komputerowych typu Excel. Pisząc o językach obcych koniecznie sprecyzuj swój poziom. 

 

  1.  Hobbyer – hobby 

 

Tworząc CV w języku norweskim nie jest to podpunkt obowiązkowy, jednak pozwala pracodawcy zobaczyć szerszą perspektywę. Możliwe, że  Twoje zainteresowania są niejako powiązane z pracą, o którą się  ubiegasz. Zwróć szczególną uwagę na tą sekcję jeśli nie masz zbyt bogatego doświadczenia zawodowego. Niektóre zainteresowania mogą naprawdę przykuć czyjąś uwagę i zachęcić do zaproszenia na rozmowę o pracę. 

O czym jeszcze warto pamiętać pisząc CV w języku norweskim?

Czy referencje są niezbędne kiedy piszesz CV w języku norweskim? 

 

Jeśli jesteś na etapie szukania pracy i pisania CV w języku norweskim należałoby także pomyśleć o referencjach. Referencje mogą być napisane przez Twojego poprzedniego pracodawcę. Alternatywą jest podanie danych kontaktowych do Twojej poprzedniej firmy i bezpośredniego przełożonego, który udzieli najistotniejszych informacji o Twojej pracy. Nie musisz wysyłać referencji od razu z listem motywacyjnym. Standardowo o referencje proszone są osoby, które przeszły już pierwszy etap rekrutacji. 

 

Czy muszę dołączyć zdjęcie pisząc CV w języku norweskim? 

 

Kiedy tworzysz CV w języku norweskim nie musisz dodawać swojego zdjęcia. Jeśli jednak zdecydujesz się na opcję ze zdjęciem, pamiętaj o wybraniu fotografii, która pokazuje Twój profesjonalny wizerunek. Zdjęcia z wakacji czy imprez są zdecydowanie nie na miejscu. Z jednej strony wydaje się to oczywiste, ale uwierzcie, że słyszałam już różne historie. 😉 

 

Czy konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających moje kwalifikacje? 

 

Dopóki pracodawca wyraźnie nie poprosi o przedstawienie zaświadczeń czy świadectw potwierdzających Twoje wykształcenie, nie musisz niczego wysyłać. Nie wysyłaj także nigdy oryginałów swoich świadectw. Kopie, które dostarczysz firmie powinny potwierdzać zgodność z oryginałem – pieczątka oraz podpis odpowiedniej instytucji lub notariusza. 

 

Wysyłając CV w języku norweskim możesz dodać, że potrzebne zaświadczenia wyślesz na prośbę firmy. – Jeg sender vitnemål og attester ved forespørsel. 

Najważniejsze informacje jak napisać CV w języku norweskim

  • CV powinno zawierać kluczowe informacje, być krótkie i czytelne 
  • Dopasuj CV do stanowiska, na które aplikujesz
  • Zwróć szczególną uwagę na kompetencje, które są potrzebne w firmie, do której wysyłasz swoje podanie 

Powodzenia! A jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu CV w języku norweskim lub konsultacji jak przygotować się do rozmowy o pracę, możesz umówić się na indywidualne spotkanie z trenerem językowym.Kliknij tutaj. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *