Czas na naukę języka

Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego? 

Codzienne obowiązki powodują, że odczuwasz brak czasu na regularną naukę? 

 

Ten problem dotyczy większości osób, ciągły niedoczas, goniące projekty i czekające zadania. Szybkie tempo życia i nowe wyzwania nie sprzyjają nauce. 

Jak zatem znaleźć czas na naukę języka angielskiego i robić postępy? 

Dobry plan to podstawa, czyli jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego?

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że dla osiągnięcia dobrych rezultatów potrzebna jest odpowiednia strategia.  W rzeczywistości jednak ten krok jest pomijany, a naukę języka obcego traktujemy “z doskoku”. Co to oznacza? Mam teraz chwilę to powtórzę w aplikacji jakieś stare słówka. Nie pamiętam zupełnie kontekstu, nie wiem jak wykorzystać je w rozmowie, ale przecież “coś” robię z językiem. 

 

Jeśli Ty też masz mnóstwo dodatkowych obowiązków to nie warto marnować czasu na bezmyślne i nieefektywne zadania. Plan językowy powinien być konkretnie dopasowany do Twoich indywidualnych celów językowych

 

Jeśli naprawdę chcesz rozwijać swoje kompetencje językowe to zastanów się na samym początku:

 

Co stanowi Twój priorytet? Jaką umiejętność chcesz rozwijać/ ćwiczyć najbardziej? 

 

Jeśli Twoim celem jest rozwój słownictwa to stawiaj na konkrety

 

Jakie słownictwo? Jaka tematyka/ branża? 

Gdzie odczuwasz największe braki? Czy są to czasowniki frazowe, idiomy, a może brak odpowiednich przymiotników do opisywania produktów Twojej firmy? 

 

Wszystkie ogólnodostępne listy słówek mogą być zbyt generyczne. Określ swój własny cel, a następnie zaplanuj działania, które będą Cię do niego przybliżać. Jeśli naprawdę potrzebujesz znaleźć czas na naukę języka angielskiego, to na pewno nie warto go marnować na chaotyczne kroki. 

Krótkie, codzienne aktywności, czyli jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego?

W ciągu dnia pochłaniamy ogromne ilości informacji. 

A gdyby tak część kanałów informacyjnych z których korzystasz zamienić na anglojęzyczne źródła? Wcale nie musisz planować osobnych sesji, aby znaleźć czas na naukę języka angielskiego. Możesz mieć kontakt z żywym językiem angielskim nawet nie mając kursu językowego. Jak to zrobić? 

 

  1. Zmień język w swoich urządzeniach na angielski. 
  2. Czytaj codzienne wiadomości w języku angielskim.
  3. Obserwuje konta branżowe w języku angielskim. Jeśli potrzebujesz języka angielskiego w pracy z pewnością znajdziesz nowinki ze swojej branży właśnie w języku angielskim. 
  4. Szukaj informacji o swoim hobby w języku angielskim. W sieci znajdziesz dziesiątki blogów, vlogów i artykułów poświęconym przeróżnym pasjom. Ja osobiście kocham podróże i szlifując swój hiszpański oglądam vlogi podróżnicze na Youtubie. 🙂
  5. Słuchaj piosenek po angielsku i wsłuchuj się w tekst. Na pewno usłyszysz tam wcześniej zapoznane słówko czy konstrukcję gramatyczną. 
  6. Ćwicz z anglojęzycznymi trenerami. Jeśli kochasz sport to znajdziesz też całą masę filmów i tutoriali z angielskimi instrukcjami. 
  7. Szukaj przepisów w języku angielskim. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem gotowania to musimy jeść, żeby żyć. Polecam obejrzeć lub poczytać przepisy na zagranicznych stronach i zainspirować się kulinarnie. 

 

Jeśli jesteś naprawdę zmotywowany to te sposoby pomogą Tobie nie tylko znaleźć czas na naukę języka angielskiego, ale także na rozwój w innych dziedzinach. 

Rozmowa, czyli jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego?

Cisza, kubek świeżo zaparzonej kawy, starannie dopracowane notatki, piękny zeszyt i kolorowe zakreślacze. Brzmi perfekcyjnie, tylko trochę mało realistycznie. 

 

Wiele osób właśnie tak wyobraża sobie idealną naukę. Pytanie brzmi: kto tak naprawdę ma czas, żeby przygotować takie miejsce do nauki? Oczywiście, to prawda, że wygodne stanowisko, warunki i materiały są ważne dla naszego rozwoju językowego. Ale jeśli nie masz możliwości na tak wzorowe okoliczności to czy to oznacza, że masz zupełnie zawiesić działania? Jasne, że nie! Nie chodzi o perfekcyjność, ale o starania. Możesz ćwiczyć angielskim w dowolnym momencie i miejscu. Jeśli chcesz znaleźć czas na naukę języka angielskiego, znajdź czas na chwilę rozmowy ze sobą

 

Wracaj myślami do poprzednich rozmów w języku angielskim. Zastanów się co powiedziałbyś inaczej, jakich bardziej zaawansowanych zwrotów mogłeś użyć. 

 

Twórz plany na przyszłość używając konstrukcji do opisywania przyszłości. 

 

Powtarzaj słówka w głowie, twórz jak najwięcej przykładów i nawiązań do Twojego życia prywatnego i zawodowego

Podsumowanie - jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego?

Jeśli żyjesz w ciągłym biegu i masz naprawdę mało czasu na naukę języka angielskiego to postaw na jakość i zaplanowane działania. Chaotyczne kroki nie przybliżą Cię do celu, a przysporzą frustracji. Nie omijaj fazy planowania i skoncentruj się na priorytetach. 

 

Wplataj angielski w codzienne aktywności. 

 

Ćwicz ze sobą i przerabiaj w głowie scenariusze z własnego życia. 

 

A jeśli potrzebujesz spersonalizowanego planu, umów się na spotkanie z trenerem językowym i rozwijaj angielski efektywnie! 

 

https://treningjezykowy.pl/home/angielski/lekcje_indywidualne/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *