jak skutecznie uczyć się gramatyki ang

Jak skutecznie uczyć się gramatyki?

Uczysz się angielskiego już od wielu lat a wciąż masz problem z gramatyką i nie wiesz jakiego czasu użyć? 

Uważasz, że gramatyka jest nudna a Ty nie chcesz wykonywać schematycznych ćwiczeń? 

W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma pomysłami na skuteczną naukę angielskiej gramatyki. 

Po pierwsze musimy odczarować schematyczne i szkolne podejście do nauczania języka obcego. Wcale się nie dziwię, że wiele osób ma uraz do angielskiej gramatyki, która królowała podczas zajęć. Ja na przykład nie pamiętam, żebyśmy robili na lekcjach cokolwiek innego oprócz mozolnego wypełniania zadań w podręcznikach lub tłumaczenia całych zdań na tablicy (o zgrozo!). 

Niestety musimy zmierzyć się z brutalną prawdą, taka nauka języka ani gramatyki nie jest w ogóle skuteczna. 

Dlaczego nie powinieneś uczyć się gramatyki wykonując ćwiczenia?

Twój mózg nie lubi nudy 

Twój mózg jest ciekawy świata, wręcz stworzony do nauki i odkrywania wszystkiego nowego co znajduje się wokół Ciebie. Ćwiczenia powinny być zatem angażujące, a nie schematyczne.

Ćwiczenia receptywne nie sprzyjają skutecznej nauce gramatyki 

Niestety większość ćwiczeń w książkach to tak zwane ćwiczenia receptywneodtwórcze, które sprawiają, że niczego nie ćwiczysz a jedynie testujesz. Wszystkie zadania, w których musisz coś połączyć, wypełnić, uzupełnić, zaznaczyć są bardzo powierzchowne i nie przetwarzają nowych informacji. 

Aby dobrze przyswoić nowy materiał musisz go przetworzyć, im lepiej go przetworzysz tym lepiej go zapamiętasz. Mówimy tutaj o głębokim śladzie pamięciowym, który zapewni długotrwałe zapamiętanie nowej informacji. 

Przetwarzanie informacji zachodzi w sposób aktywny, to znaczy, że musisz przede wszystkim skupić się na nowej treści, odkryć zasady, zrozumieć

Wykonywanie schematycznych ćwiczeń sprawia, że w końcu się wyłączasz, dziesiąty taki sam przykład daje Tobie złudną iluzję wiedzy, wydaje Ci się, że już opanowałeś gramatykę z zakresu Present Perfect, ale kiedy wracasz do tego samego materiału po kilku dniach – pustka lub znikome informacje. 

Wykonując większość gotowych podręcznikowych zadań nie ćwiczysz i nie uczysz się efektywnie gramatyki. Twój mózg się nudzi i w końcu się wyłączasz nie skupiając na treści, a jeśli się nie skupiasz, nie uczysz się. 

Jak uczyć się gramatyki efektywnie?

Tak jak już ustaliliśmy, gramatyki (ale nie tylko) należy uczyć się aktywnie, aby proces zapamiętywania był skuteczny. Poniżej kilka pomysłów na naukę angielskiej gramatyki bez gotowych podręczników.

Odkrywaj zasady ucząc się angielskiej gramatyki

Wcale nie musisz mieć gotowych zeszytów ćwiczeń do nauki gramatyki, możesz uczyć się z dowolnych anglojęzycznych materiałów i po prostu je analizować. Na samym początku wspomniałam, że Twój mózg nie lubi nudy, uwielbia za to odkrywać! Zabaw się w detektywa, podkreśl nowe struktury oraz konstrukcje, które się powtarzają, szukaj zależności pomiędzy zdaniami, a sam zauważysz reguły. Taka metoda jest o wiele skuteczniejsza niż gotowa regułka gramatyczna w ramce. 

Możesz zacząć od krótkich artykułów w języku angielskim lub książek dla osób uczących się języka.

Ucz się angielskiej gramatyki z filmów

Ucząc się gramatyki korzystając z materiałów wizualnych mamy niezliczoną ilość materiałów. Praktycznie większość z nas korzysta z platform do oglądania filmów czy seriali, na których możemy oglądać je z napisami. W filmach mamy naturalne dialogi i dużo codziennego języka, nie jest to najłatwiejszy sposób na naukę angielskiego, ale na pewno przyjemny i aktywny

Jeśli jednak filmy czy seriale są jeszcze za dużym wyzwaniem, skorzystaj z kanału na Youtube, gdzie Arlena Witt omawia zawiłości gramatyki angielskiej na autentycznych przykładach z filmów. 

Polecam także zapoznanie się ze stroną, na której znajdują się fragmenty z filmów i seriali, które możesz analizować pod kątem gramatycznym. Ucz się gramatyki projektując własne ćwiczenia

Jeśli znasz już podstawy jakiegoś angielskiego czasu i chcesz go przećwiczyć, zaprojektuj swoje własne ćwiczenia. Mogą to być właśnie zdania w stylu połącz, uzupełnij, wybierz poprawną odpowiedź. Tutaj najważniejszy jest proces, aby stworzyć ćwiczenie, musisz rozumieć zasady. Podczas tworzenia własnych ćwiczeń, quizów czy prezentacji, głęboko przetwarzasz nowy materiał, co wpływa na bardzo dobre zapamiętywanie

Wakacyjny kurs angielskiego online

Jak sprawić, żeby Twój mózg lepiej przyswajał gramatykę?

Czy wiesz, że informacje, które są bezpośrednio związane z Tobą Twój mózg traktuje jako ważne

Jak wykorzystać tą informację w nauce angielskiej gramatyki? 

Zamiast wykonywać schematyczne ćwiczenia w podręczniku, dostosuj nowy materiał do siebie. W ten sposób lepiej zapamiętasz użycie nowego czasu gramatycznego. 

Przykładowo ćwicząc Present Simple, opisz swoją codzienną rytunę i obowiązki w pracy. 

I wake up at 7:30. 

I usually eat porridge for breakfast. 

I never drink coffee in the morning. 

I meet clients every day. 

 

Ucząc się gramatyki i czasów przeszłych opisz swoje poprzednie wakacje używając czasu Past Simple i Past Continuous

I went to Italy last year. 

I spent the holiday with my friends and family. 

We visited a lot of interesting places. 

 

To tylko kilka pomysłów na to jak skutecznie uczyć się angielskiej gramatyki, pamiętaj aby urozmaicać swoje sesje z angielskim i skupiać się na różnorodnych ćwiczeniach i materiałach. Zawsze dogłębnie analizuj kontekst i sam twórz reguły. Dostosuj wiedzę do siebie, tak aby nowe reguły gramatyczne można było wykorzystać w naturalnym dla Ciebie kontekście.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na skuteczną naukę języka zajrzyj na nasz wpis o efektywnej nauce słówek, a także zapoznaj się z naszą ofertą treningu językowego tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *