Business English

Business English – jak uczyć się angielskiego biznesowego?

Czy język angielski biznesowy jest przydatny?

Wiele firm działa na rynku międzynarodowym i kontakt z zagranicznymi partnerami czy klientami staje się codziennością. W efekcie, znajomość języka angielskiego wydaje się być niezbędna do znalezienia dobrze płatnej pracy czy rozwoju kariery zawodowej.

General English jest podstawą skutecznej komunikacji, ale jeśli pracujesz w branży logistycznej, budowlanej czy technicznej, prędzej czy później będziesz potrzebować słownictwa specjalistycznego, aby móc swobodnie wykonywać swoją pracę.

Słownictwo biznesowe czy specjalistyczne staje się niezbędnym elementem codziennych obowiązków i nie możesz przejść obok niego obojętnie jeśli chcesz czuć się pewny siebie i nie stresować się każdym telefonem czy mailem z zagranicznej filii.

Jest wiele osób, które korzystają w pracy z translatora Google. Faktem jest, że translator stale się ulepsza i można posiłkować się tym urządzeniem podczas wymiany korespondencji służbowej czy sprawdzania słówek. Niestety translator Google nie pomoże nam podczas konferencji, spotkania służbowego czy rozmowy telefonicznej. Jeśli nie chcesz w panice przekazywać telefonu koleżance obok czy stale szukać powodów, dla których nie możesz wziąć udziału w spotkaniu z klientem, skup się na rozwoju słownictwa biznesowego i bierz aktywny udział w życiu swojej firmy.

Business English – od czego zacząć naukę?

Kluczowym elementem przed przystąpieniem do planowania nauki jest określenie celu językowego. Często zaczynając naukę jesteśmy pełni energii i motywacji  i zapominamy o zastanowieniu się co tak naprawdę chcemy osiągnąć.

Język angielski biznesowy nie będzie taki sam dla każdego, chociażby ze względu na różnorodność branż i firm.

Każdy z nas ma inne potrzeby i ważne jest, abyś dokładnie określił czego potrzebujesz w swojej pracy, aby swobodnie komunikować się w języku angielskim.

Bez celu nie jesteś w stanie stworzyć efektywnego planu nauki i działasz na oślep, trochę gramatyki, trochę słownictwa. Przeglądasz stare notatki, zeszyty lub książki, ale po jakimś czasie poddajesz się bo jest tam więcej chaosu i przypadku niż nauki. 

Twój cel w nauce Business English

1. Jaki jest Twój cel językowy? 

Co tak naprawdę chcesz osiągnąć? 

Postaraj się odpowiedź w jednym zdaniu i jak najlepiej doprecyzować swoją odpowiedź; niech to nie będzie po prostu – Chcę nauczyć się języka biznesowego, ale: 

Chcę przyswoić słownictwo związane z księgowością w języku angielskim. 

Chcę nauczyć się prowadzić prezentacje w języku angielskim. 

2. Jak będziesz sprawdzać swoje postępy językowe? 

Dobrze określony cel to już połowa sukcesu, jednak w trakcie nauki musisz sprawdzać czy aby na pewno zmierzasz w odpowiednim kierunku. Od razu zastanów się jak będziesz mierzyć swoje postępy. 

3. Co powoduje, że chcesz osiągnąć ten cel? Z jakiego powodu jest to dla Ciebie ważne właśnie teraz? 

To jedno z ważniejszych pytań, ponieważ opiera się na Twojej motywacji wewnętrznej. Tak naprawdę angielski jest tylko środkiem do osiągnięcia czegoś większego – rozwój zawodowy, awans, a może zupełnie nowa praca. Zastanów się co stanie się możliwe dzięki znajomości języka obcego i jakie możliwości się przed Tobą otworzą. 

Po tym pytaniu zrozumiesz, że nie uczysz się angielskiego dla gramatyki czy kilku słówek, uczysz się języka obcego, aby realizować swoje marzenia i spełniać się zawodowo. 

4. Co jest Tobie potrzebne do zrealizowania celu? 

Tutaj weź pod uwagę potrzebne materiały, strony internetowe, kurs lub prywatny nauczyciel, który pomoże Tobie w realizacji planów językowych 

5. Kiedy chcesz zrealizować swój cel? 

Określenie konkretnej daty działa mobilizująco do działania. Zapisz dokładny miesiąc oraz rok. 

Business English - plan nauki

Kiedy określisz już swój cel językowy, możesz zacząć planować naukę języka obcego. 

Efektywna nauka to przede wszystkim systematyczna nauka, niezależnie czy uczymy się Business czy General English. 

Rozpisz swoją naukę na każdy dzień tygodnia w krótkich 15-20 min. sesjach. Lepiej uczyć się codziennie, ale krótko, niż raz w tygodniu po 2h. Dzięki krótkim sesjom językowym będziesz cały czas w kontakcie z językiem i nie stracisz motywacji do działania. Po długich i mozolnych ćwiczeniach uczniowie szybko się zniechęcają i porzucają naukę.

Zadbaj o to, aby materiały były dopasowane do Twojego celu językowego i w miarę możliwości korzystaj z autentycznych źródeł do nauki Business English.

Poniżej lista rzeczy, które możesz robić, aby ćwiczyć język biznesowy/ specjalistyczny:

  • czytaj artykuły branżowe w języku angielskim, wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz swoją branżę + news/ articles. Przykładowo, jeśli jestem zainteresowana nauką języka biznesowego związanego z księgowością wpisuję – accouting news, pierwsze dwie pozycje z najnowszymi wiadomościami to ta strona i ta strona 
  • czytaj wiadomości biznesowe ze świata. Na niemal każdej stronie z wiadomościami w języku angielskim znajdziesz zakładkę Business. Poniżej kilka propozycji, aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami ze świata i szlifować słownictwo biznesowe – BBC Business, Guardian, CNN Business
  • słuchaj podcastów biznesowych – to chyba jeden z moich ulubioncyh sposóbów nauki, ponieważ możesz to robić w dowolnym miejscu i łączyć kilka aktywności na raz. Ja upodobałam sobie spacery i słuchanie podcastów. Jeśli szukasz propozycji, które wprowadzą Ciebie w świat Business English zajrzyj tutaj i tutaj
  • oglądaj vlogi o tematyce biznesowej, na Youtube znajdziesz mnóstwo kanałów poświęconych branży biznesowej. Oprócz rozwijania słownictwa z zakresu Business English, przećwiczysz także umiejętności rozumienia ze słuchu. Win-win situation. 🙂

Business English - nauka słówek

Już wiesz jak otoczyć się angielskim biznesowym na co dzień i jak znaleźć odpowiednie materiały. Teraz pora na pracę z nowymi wyrażeniami, nie wystarczy przeczytać lub obejrzeć filmik dotyczący Twojej branży, należy skupić się na kluczowych dla Ciebie wyrażeniach, tak abyś mógł swobodnie komunikować się w pracy. 

Najlepszy sposób na naukę słownictwa biznesowego to tworzenie własnych definicji oraz przykładów zdań. Ucząc się w ten sposób nowe wyrażenia zostaną z Tobą na długo i będziesz wiedzieć jak poprawnie wykorzystać je w rozmowie. Zawsze ucz się nowych wyrażeń wraz z kontekstem i zwracaj uwagę na idiomy i utarte zwroty, które są wykorzystywane na co dzień podczas przeróżnych spotkań. Znajomość klasycznych i uniwersalnych zwrotów pomoże Tobie zrozumieć kontekst i brać czynny udział w spotkaniu. Tutaj znajdziesz więcej pomysłów na skuteczną naukę słówek w języku angielskim. 

 

 

Podsumowując, w dzisiejszym artykule skupiliśmy się na 3 ważnych kwestiach  dotyczących nauki Business English:

  1. Wyznacz odpowiedni cel rozpoczynając naukę języka z zakresu Business English. 
  2. Stwórz plan działania dopasowany do Twojej branży, potrzeb oraz możliwości czasowych. Staraj się korzystać z różnorodnych materiałów i otaczaj się językiem biznesowym na co dzień. 
  3. Ucz się i powtarzaj wyrażenia biznesowe, które będą przydatne w codziennej pracy. 

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek na temat efektywnej nauki języka angielskiego lub osoby, która przygotuje dla Ciebie konkretny plan nauki z rozpiską na każdy dzień tygodnia oraz listą materiałów, zapoznaj się z ofertą naszej szkoły językowej tutaj

 

Powodzenia  w nauce! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *