darmowe strony do nauki języka angielskiego

10 darmowych stron do nauki języka angielskiego

Codziennie jesteśmy bombardowani niezliczoną liczbą treści, w której ciężko jest odnaleźć naprawdę wartościowe i pomocne strony do nauki języka angielskiego. Kursanci często narzekają na brak czasu. Ponadto nie wiedzą z jakich źródeł warto korzystać, a to prowadzi do wymówek i  odkładania  nauki  na później. W dzisiejszym wpisie, chciałabym pokazać Tobie 10 darmowych stron do nauki języka angielskiego, które usprawnią Twoją naukę i pomogę być bardziej systematycznym! Let’s get started!

1. Dobry słownik internetowy

Wciąż korzystasz z tłumacza Google ucząc się nowych słówek? Zgadłam, prawda? To wydaje się najszybszy i najprostszy sposób na sprawdzenie nowego wyrażenia, ale czy aby na pewno zawsze skuteczny? Wstukanie szukanej frazy w słowniku internetowym zajmie Tobie dokładnie tyle samo czasu, a zyskasz pewność rzetelnego tłumaczenia wraz z kontekstem, przykładowym zdaniem i wymową.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka angielskiego, zajrzyj na słownik polsko-angielski Diki. Strona bogata jest w gotowe przykłady, więc możesz sprawdzić jak wykorzystać nowe słówko w zdaniu. Dostępna jest też darmowa aplikacja na telefon, możesz pobrać ją tutaj i szybko sprawdzić nowe słówko. 

2. Nauka słówek

Kiedy już sprawdziłeś znaczenie nowych słówek, czas na utrwalenie materiału. Najlepiej od razu stworzyć gotowy zestaw słówek, aby Twój wysiłek włożony w tłumaczenie nie poszedł na marne. Pisałam już w osobnym tekście o aplikacji Quizlet, dodawaj swoje spersonalizowane zestawy słówek i dbaj o regularne powtórki słownictwaWięcej o aplikacji przeczytasz w jednym z moich poprzednich wpisów

3. Wiadomości po angielsku

Jako doświadczony lektor języka angielskiego, zachęcam Ciebie do poświęcania minimum 15 minut dziennie na naukę. Prostym sposobem jest czytanie najnowszych artykułów. Aby być na bieżąco z najświeższymi wydarzeniami, zajrzyj na poniższe strony do nauki angielskiego:

Breaking news English – znajdziesz tutaj artykuły napisane aż na 6 poziomach zaawansowania, Level 1 – dla osób zaczynających swoją językową przygodę, Level 6 – dla osób zaawansowanych.

News in Levels – bardzo krótkie wiadomości ze świata na 3 poziomach zaawansowania.

Polish news in English – jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w kraju, polecam stronę z polskimi wiadomościami, prowadzoną przez TVN24.

4. Słuchanie

Umiejętność rozumienia ze słuchu jest niezwykle ważna w codziennej komunikacji. Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, musisz  przede wszystkim zrozumieć jego treść. Często spotykam się z sytuacją, kiedy kursanci skupiają się wyłącznie na konwersacjach, nie zaniedbuj pozostałych umiejętności językowych, gdyż ćwiczenie słuchania jest kluczowe dla poprawnej komunikacji.

  • 6 minute English – krótkie podcasty dla zabieganych. Tylko 6 minut, dodatkowo do ściągnięcia transkrypcja tekstu + tłumaczenie najważniejszych zwrotów.
  • Voscreen krótkie filmiki. Jeśli jesteś koneserem kina lub znawcą wszystkich Netflixowych seriali, to strona Voscreen jest z pewnością dla Ciebie. Po założeniu konta, możemy ćwiczyć rozumienie ze słuchu przez oglądanie krótkich fragmentów filmów lub seriali. Następnie wybieramy tekst, który został wypowiedziany przez aktorów. Mamy do wyboru opcję łatwiejszą, czyli z angielskimi napisami podczas odsłuchu, oraz trudniejszą – bez napisów. Ta strona do nauki angielskiego jest przydatna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych uczniów, ponieważ znów do wyboru mamy kilka poziomów zaawansowania.

5. Wymowa

Słuchając filmów czy podcastów możesz pracować nad swoją wymową i powtarzać usłyszane słowa a nawet całe zdania naśladując akcent oraz intonację. Kiedy spotykasz nowe słówko podczas czytania, koniecznie sprawdź jego wymowę, moim pierwszym wyborem będzie oczywiście słownik internetowy, w którym masz możliwość odsłuchu brytyjskiej i amerykańskiej wymowy. Możesz też pójść o krok dalej i odsłuchać słówka wypowiedziane przez native speakerów z różnych części świata za pomocą kolejnej strony do nauki o nazwie Forvo.

6. Gramatyka

Ćwiczenie czyni mistrza! Zdecydowanie bardziej polecam wykonywanie różnorodnych ćwiczeń zamiast namiętnego wkuwania regułek. Oczywiście teoria jest potrzebna, ale najlepiej testować ją od razu w praktyce. Tutaj z pomocą przychodzi fantastyczna strona do nauki angielskiego – Engly, stworzona przez nauczycielkę i prawdziwą pasjonatkę nauczania. Platforma jest bogata w przeróżne ćwiczenia gramatyczne i leksykalne, z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. A wiesz co jest w tym wszystkim najlepsze? Możesz od razu sprawdzić wykonane ćwiczenia i trenować samodzielnie!

7. Graj i ucz się

Na koniec mam dla Ciebie coś lekkiego i przyjemnego na ćwiczenie słownictwa, a mianowicie strona do nauki angielskiego Babadum! Do wyboru nie tylko język angielski, ale aż 21 języków i 5 różnych gier. Na pewno znajdziesz chociaż 5 minut, żeby nauczyć się nowych wyrazów!

Od razu dodaj nowe strony do ulubionych zakładek, a w komentarzu podziel się swoimi pomysłami na naukę języka angielskiego! 

Jeśli szukasz więcej inspiracji na samodzielną naukę języka angielskiego zajrzyj na wpis z aplikacjami oraz drugą część serii o darmowych stronach do nauki języka angielskiego

Pamiętaj także, aby na bieżąco monitorować swoje postępy i rozwijać wszystkie kompetencje językowe. Z powodzeniem możesz samodzielnie ćwiczyć gramatykę czy uczyć się nowych słówek. Nie zapominaj jednak o rozmowie, która jest podstawą skutecznej komunikacji. 

Sprawdź ofertę nauki z prywatnym trenerem językowym, który będzie czuwać nad Twoim rozwojem językowym i zadba o motywację do pracy! 

Cheers! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *