język angielski - codzienna-pielegnacja-slownictwo

EVERYDAY ENGLISH – codzienna pielęgnacja

Dzisiejszy wpis powstał z myślą o moich Kursantkach, które często mają ochotę opowiedzieć mi o swoich pielęgnacyjnych rytuałach lub o najnowszych odkryciach kosmetycznych i zwyczajnie brakuje im do tego słownictwa. Podręczniki są z reguły podzielone na ogólne kategorie, takie jak podróże, praca, zainteresowania. Jeśli jednak chcemy zgłębić jakiś temat i opowiedzieć o błahych, codziennych czynnościach, nie mamy wystarczającej bazy słówek. Przychodzę zatem z pomocą i garścią przydatnego angielskiego słownictwa, która pomoże Wam opowiedzieć o codziennej pielęgnacji.

1. Pielęgnacja twarzy

Jednym z istotnych procesów w pielęgnacji twarzy jest wybranie kosmetyków odpowiednich dla Twojego rodzaju skóry (skin type). Możesz wybierać z kosmetyków do skóry tłustej (oily), mieszanej (combination skin), normalnej (normal skin), a także suchej (dry skin). Podczas pielęgnacji twarzy należy być delikatnym (gentel) i nie szorować (scrub) jej zbyt intensywnie, aby nie spowodować podrażnień (irritations) i zaczerwienienia skóry (skin redness). Nadrzędną zasadą codziennej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie (cleansing) skóry z makijażu, możesz wykorzystać do tego mleczko do demakijażu (cleansing milk), piankę (cleansing foam) lub żel (cleansing gel). Resztki makijażu (makeup residue) są z reguły trudne do usunięcia, zwróć szczególną uwagę na powieki (eyelids), gdzie często gromadzą się resztki maskary. Niedokładne oczyszczenie twarzy może doprowadzić do zatkanych porów (clogged pores), wyprysków (pimples) czy zaskórników (blackheads). Po oczyszczaniu twarzy, koniecznie zaaplikuj krem nawilżający (moisturizer) stworzony dla Twojego typu skóry. Zadbaj szczególnie o skórę pod oczami (skin under eyes), która jest szczególnie wrażliwa (sensitive) i łatwo się przesusza (dry out).  Jeśli na co dzień lubisz używać szminek (lipsticks), zadbaj o odpowiednią regenerację suchych (dry), popękanych (cracked) ust. Pomadka ochronna (chap stick) pomoże w walce ze spierzchniętymi ustami (chapped lips). 

skin type – rodzaj skóry 

oily skin – skóra tłusta

combination skin – skóra mieszana

normal skin – skóra normalna 

dry skin – skóra sucha 

gentel – delikatny 

to scrub – szorować, pocierać

irritation – podrażnienie

skin redness – zaczerwienienie skóry 

cleansing – oczyszanie 

cleansing milk/ foam/ gel – oczyszczające mleczko/ pianka, żel 

 

makeup residue – pozostałości makijażu

eyelid – powieka 

clogged pores – zatkane pory 

pimple – wyprysk 

blackhead – zaskórnik 

moisturizer – krem nawilżający 

skin under eyes – skóra pod oczami

lipstick – szminka 

dry lips  – suche usta

cracked lips – popękane usta 

chap stick – pomadka ochronna 

chapped lips – spierzchnięte usta 

 

2. Pielęgnacja ciała

Po kąpieli warto zadbać o odpowiednie nawilżenie (moisturizing) skóry. Zastosuj (apply) balsam bezpośrednio po wyjściu spod prysznica lub wanny, skóra jest wciąż wilgotna (damp), a kosmetyk lepiej się wchłonie (soak in).

moisturizing – nawilżenie 

to apply – nałożyć, zaaplikować

damp skin – wilgotna skóra 

to soak in – wchłaniac się (np. balsam w skórę)

3. Pielęgnacja włosów

Każda z nas marzy o pięknych, bujnych (thick) i lśniących (shiny) włosach. Jednym ze sposób na utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji jest stosowanie odżywek (conditioners). Nie przesadzaj jednak z ilością preparatu, ponieważ to obciąży Twoje włosy (pull hair down) i zmniejszy ich objętość (volume). Aplikuj odżywkę na 2/3 długości włosów oraz omijaj skórę na czubku głowy (scalp). Większe ilości odżywki lub maski, zastosuj na końcówki włosów (ends of your hair), które wymagają największego odżywienia (nourishing). Aby uzyskać efekt lśniących włosów (silky hair), spłukuj odżywkę (rinse conditioner) zimną wodą.

Po umyciu, rozczesz (detangle) swoje włosy za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami (wide-tooth comb), aby zapobiec powstawaniu kołtunów (tangles). Jeśli używasz suszarki (hair-dryer), lokówki (hair curler) lub prostownicy (straightener ), nie zapomnij o zastosowaniu kosmetyku chroniącego Twoje włosy przed gorącym powietrzem (heat protector).

thick hair – grube/ bujne włosy 

shiny/ silky hair – lśniące włosy 

conditioner – odżywka do włosów 

to pull hair down – obciążyć włosy 

volume – objętość 

scalp – skóra głowy 

ends of hair – końcówki włosów

nourishing – odżywienie  

 

to rinse conditioner – spłukać odżywkę 

to detangle – rozszczesać 

tangle – kołtun 

wide-tooth comb – grzebień z szerokimi zębami 

hair-dryer – suszarka

hair-curler – lokówka

straightener – prostownica 

heat protector – kosmetyk chroniący przed wysoką temperaturą 

Na koniec zachęcam Was do kliknięcia w linki, które przeniosą Was na angielskie strony o pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów.  Czytanie artykułów w oryginale to świetna okazja na poznanie przydatnych słówek opisujących codzienne czynności.

O czym chcielibyście przeczytać w kolnej serii Everyday English? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzu! 

 

Cheers!  

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *