Ucząc się języka, codziennie poznajesz kilkanaście nowych słówek – czytając anglojęzyczną prasę, oglądając filmy, czy uczestnicząc w lekcji języka angielskiego. Jestem pewna, że po zakończonych zajęciach, wychodzisz z sali z notatkami i zastanawiasz się jak skutecznie uczyć się tych wszystkich nowych słówek, skoro kolejna lekcja już za dwa dni (wraz z kolejną porcją materiału)? Pamiętasz jak w szkolnych latach tworzyłeś długie listy słówek i uczyłeś się wszystkiego na pamięć dwa dni przed kartkówką czy sprawdzianem? Ile z nich jesteś w stanie sobie przypomnieć?
Przede wszystkim należy podejść do tematu metodycznie i mieć na uwadze, że Twój mózg nie lubi nudy i wkuwania na pamięć.
Poniżej przedstawiam Tobie 5 technik, dzięki którym nauka słówek będzie o wiele skuteczniejsza i pozostawi trwały ślad w Twojej pamięci.
1. Czy musisz uczyć się wszystkich nowych słówek?
Już podczas nauki wybieraj słówka, które są dla Ciebie przydatne. Wiele osób ma zakorzeniony nawyk tłumaczenia każdego napotkanego słówka, a później zadręczania się faktem, że nie zapamiętali wszystkich wyrażeń. Brzmi znajomo?
Czasem czytając artykuły naukowe czy książki w oryginale możesz trafić na słownictwo specjalistyczne lub bardzo literackie. Prawdopodobieństwo, że wykorzystasz te słówka w luźnej rozmowie czy pracy jest bardzo małe. Nie bój się zatem omijać wyrazów, które są nieprzydatne czy rzadko używane w Twoim środowisku. Przeprowadź szybki test:
- Czy to słówko jest użyteczne/zgodne z Twoimi celami językowymi?
- Jak często możesz je wykorzystać w codziennym życiu?
2. Ucz się nowych słówek w grupach
Kiedy przeprowadziłeś już selekcję nowych słówek i wybrałeś te, które są użyteczne, czas podzielić je na grupy! Nasz mózg łatwiej zapamiętuje materiały, które są logicznie posegregowane. Zamiast niekończącej się listy słówek, które nie mają ze sobą wiele wspólnego, postaraj się podzielić nowe materiały na grupy. Możesz wciąć pod uwagę:
- Temat, np. zdrowie / rodzina / dom / owoce / warzywa
- Część mowy, np. rzeczowniki opisujące obowiązki domowe / czasowniki wyrażające aktywności na świeżym powietrzu / przymiotniki określające cechy charakteru
- Skojarzenia – stwórz grupę słówek, które kojarzą Ci się z konkretną osobą lub wydarzeniem. Spójrz na poniższą listę słówek. Z kim Ci się kojarzą?
American
Rich
Famous
Businessman
Powerful
Rude
Resourceful
Arrogant
Politician
3. Nauka nowych słówek na Twoich przykładach
Ucząc się nowych słówek poprzez czytanie czy słuchanie w języku angielskim, poznajesz dobrze kontekst. Możesz wykorzystać gotowe przykłady zdań z tekstów czy nagrań, aby wiedzieć jak poprawnie wykorzystać słówko w rozmowie. Lepszym sposobem jest tworzenie Twoich własnych przykładów. Stwórz zdanie z nowym słówkiem. Co więcej, aby długotrwale zapamiętać nowe wyrażenie postaraj się, żeby Twoje przykłady były zabawne, niecodzienne, a nawet absurdalne. Nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje, które są dziwne, nietypowe i wyróżniające się.
4. Dopasuj nowe słówka do siebie
Czy byłeś kiedyś na festiwalu, na którym było bardzo dużo ludzi? Takie miejsca z reguły charakteryzują się dużym hałasem, tłokiem i różnorodnością bodźców. Ciężko jest skupić uwagę na jednej rzeczy, ponieważ co chwila docierają do Ciebie kolejne informacje i w pewnym momencie Twój mózg przestaje rejestrować wszystkie szczegóły. Kiedy jednak wśród setki ludzi, głośnej muzyki, rozmów, czy śmiechów nagle usłyszysz swoje imię – Twój mózg zareaguje natychmiast. Jak wykorzystać ten fakt w procesie nauki słówek?
Badania pokazują, że lepiej przyswajasz informacje, które są dla Ciebie ważne i przydatne. Idąc tym tropem, ucz się nowych słówek odnosząc je do własnych doświadczeń. Przykładowo:
- Mając do zapamiętania przymiotniki opisujące cechy charakteru zacznij od tych, które opisują Ciebie, Twoich przyjaciół lub rodzinę.
- Kiedy powtarzasz słownictwo biznesowe, opisujące obowiązki w pracy, opisuj siebie:
I am in charge of Sales Department.
My job involves travelling to other countries.
My job consists of looking for new suppliers.
5. Nauka nowych słówek przez skojarzenia
Aby długotrwale zapamiętać nowe zwroty musisz przenieść je do pamięci semantycznej, która odpowiada za znaczenie. Jak to zrobić? Po pierwsze, ważne jest dobre zrozumienie nowego słówka, a następnie powiązanie go z wiedzą, którą już posiadasz. A zatem, na początku upewnij się, że dobrze zrozumiałeś znaczenie, sprawdź kontekst i użycie.
Kolejnym krokiem będzie zastanowienie się z czym kojarzy się Tobie dane słówko? Tutaj nie ograniczaj swojej wyobraźni i ponownie (tak jak podczas tworzenia własnych przykładów), let your imagination run wild. 🙂 Najważniejszą częścią tego procesu są TWOJE SKOJARZENIA. Nie takie znalezione w książce czy w ćwiczeniach, ale dla przełamania pierwszych lodów, podzielę się z Wami moimi pomysłami:
pot – garnek
Pot to naczynie, w którym przygotowujemy potrawy.
Plot – wątek
Spotykam się z przyjaciółkami na plotki i rozmawiamy o wątkach naszych ulubionych seriali.
Podsumowując, Twój mózg uwielbia się uczyć i jak gąbka chłonie nowe, interesujące i przydatne dla niego informacje. Wykorzystaj ten fakt angażując swoją wyobraźnię, a gwarantuję, że słówka na długo zostaną w Twojej pamięci?
Masz jakiś pomysł na powiązanie polskich słówek z angielskimi, aby stworzyć śmieszne skojarzenia?
PS. Grupa słówek z podpunktu drugiego dotyczyła Donalda Trumpa.
Cheers!
Źródła:
Bąbel, P., Wiśniak M. (2016). 12 Zasad skutecznej edukacji. Czyli jak uczyć, żeby nauczyć. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Żylińska, M. (2013). Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.