jak ćwiczyć angielski

Jak ćwiczyć angielski?

To pytanie pada zarówno od zaawansowanych kursantów, jak i tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem. Pytanie niby proste i krótkie, ale to jak ćwiczyć angielski efektywnie, ciekawie i systematycznie już nie jest takie oczywiste.

Jak ćwiczyć angielski? - czyli co dokładnie chcesz ćwiczyć

Jako doświadczony lektor języków obcych, coach oraz psycholog motywacji wiem, że nie ma nic gorszego niż nauka “z doskoku”, bez planu, wizji i konkretnych narzędzi. Jeśli uczysz się w ten sposób to niestety szanse na wskoczenie na wyższy poziom są niewielkie. 

Zacznij od ustalenia co tak naprawdę chcesz ćwiczyć. Pod hasłem angielski kryje się mnóstwo umiejętności, kompetencji, dziedzin. Określ dokładnie co stanowi Twoje największe wyzwanie tu i teraz i nad czym chcesz pracować

Bez celu nie będziesz mógł oceniać postępu i robić kolejnych kroków. Jeśli nie wiesz jak zabrać się za dokładnie sprecyzowanie celu zajrzyj tutaj

Jak ćwiczyć angielski? - stwórz plan

Kiedy wiesz już, w którym kierunku chcesz rozwijać język obcy, możesz przejść do opracowania planu i nawyków, które pomogą Tobie w osiągnięciu celu. Pamiętajmy, że motywacja na początku jest płomienna i aż się rwiemy do pracy. Bardzo lubię metaforę ognia do opisywania motywacji. Aby płomień motywacji nie zgasł musimy cały “podkładać” do ognia. Przy tworzeniu planu jak ćwiczyć angielski, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • Kiedy realnie możesz ćwiczyć angielski? Jaka pora dnia jest dla Ciebie najlepsza? (weź pod uwagę swój poziom energii, inne obowiązki, dystraktory i przeszkadzacze)
  • Zaplanuj naukę w krótkich 15/20 min. sesjach – ważna jest regularność, a nie ślęczenie nad książkami przez wiele godzin raz w tygodniu 
  • Dokładnie rozpisz co będziesz ćwiczyć w poszczególne dni i z jakich materiałów chcesz korzystać (unikniesz wtedy chaosu i zastanawiania się – co by tu dzisiaj robić…?)
  • Zastanów się jakie nawyki możesz wprowadzić do swojego dnia, aby ćwiczyć angielski w przyjemny sposób (poranne wiadomości, ulubione anglojęzyczne zespoły, podcasty biznesowe w drodze do pracy itd.) Zawsze miej na uwadze Twój duży cel, tak aby te codzienne aktywności krok po kroku przybliżały Ciebie do mety
  • Ćwicz angielski korzystając z różnorodnych materiałów, tak aby dostarczać nowych bodźców językowych i utrzymywać motywację na wysokim poziomie.

Jeśli brakuje Tobie inspiracji z jakich stron internetowych korzystać zapraszam do tego wpisu.

Ćwicz angielski na wszystkich płaszczyznach

Wiele osób chce skupić się wyłącznie na konwersacjach i pomija pozostałe kompetencje językowe. Prawda jest taka, że ciężko jest rozwijać swój warsztat językowy jeśli wciąż kręcimy się wokół tych samych tematów. Efektywna nauka wymaga różnorodności.Nie ograniczaj się zatem wyłącznie do powtarzania słówek czy zadań gramatycznych. W planie uwzględnij wszystkie 4 kompetencje językowe i ćwicz angielski skutecznie:

  • czytanie – ćwicz angielski czytając wiadomości, najnowsze artykuły czy anglojęzyczne blogi poświęcone Twoim zainteresowaniom 
  • słuchanie – ćwicz angielski słuchając podcastów w drodze do pracy czy na spacerze; jeśli jednak masz więcej czasu polecam oglądanie ulubionych seriali, vlogów związanych z Twoim hobby 
  • pisanie – ćwicz angielski pisząc o sobie, po zakończonej edukacji pisanie w języku angielskim ogranicza się do korespondencji biznesowej w pracy. To nie oznacza jednak, że trzeba tą umiejętność pominąć. Pisanie pozwala przećwiczyć zarówno struktury gramatyczne, jak i wpleść nowe słówka w inny kontekst. Zawsze zachęcam naszych Kursantów do pisania. Możesz codziennie robić krótkie notatki i podsumowanie dnia, możesz napisać 10 zdań z nową strukturą gramatyczną, wymyślić swoje wymarzone wakacje, napisać list do siebie z przyszłości. To co Ciebie ogranicza to jedynie wyobraźnia. 
  • mówienie – ćwicz speaking rozmawiając ze… sobą! Kiedy to mówię wiele osób patrzy na mnie ze zdumieniem i sporą rezerwą. “Ale po co mam mówić do siebie?!”

Ćwiczenie angielskiego na głos pozwala nam przede wszystkim oswoić się ze swoim głosem w języku obcym, poćwiczyć wymowę i nabrać pewności siebie. W ciągu dnia toczymy w głowie mnóstwo wewnętrznych dialogów – czemu więc nie spróbować po angielsku? 😉 

Czy lepiej ćwiczyć angielski samodzielnie czy z lektorem?

To pytanie zadajemy sobie na różnych etapach nauki, czasami chcemy zobaczyć czy dany język jest dla nas i próbujemy podstaw na własną rękę.

W innej sytuacji są osoby, które uczą się języka już wiele lat i czują pewien niedosyt czy stagnację. Na pytanie czy warto ćwiczyć angielski w domowym zaciszu czy z profesjonalnym nauczycielem musisz odpowiedzieć sobie sam. Weź pod uwagę swoje aktualne potrzeby językowe, cele na przyszłość i motywację. Na pewno kurs językowy i odpowiedni lektor przygotuje dla Ciebie indywidualny plan nauki i będzie cały czas czuwał nad Twoimi postępami. Tutaj znajdziesz konsultacje z profesjonalnym trenerem językowym. 

Cheers!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *