motywacja do nauki języka

Motywacja do nauki języka angielskiego w 3 krokach

Kiedy postanawiasz nauczyć się nowego języka lub powracasz do nauki po dłuższej przerwie jesteś zmotywowany i gotowy do działania!

Niestety prawda jest taka, że ekscytacja i zapał nieco stygnie z czasem i coraz częściej szukamy wymówek. W efekcie odkładamy naukę na później lub całkowicie ją porzucamy.

Jeśli nie chcesz, aby podobna sytuacja spotkała także Ciebie, poznaj 3 sposoby na zmianę sposobu myślenia i odnalezienie prawdziwej motywacji

Dzięki 3 prostym krokom dowiesz się jak zwiększyć swoją motywację i osiągnąć wymarzoną biegłość językową. 

Motywacja do nauki języka angielskiego a cel

Często plany związane z nauką nowej umiejętności są dosyć chaotyczne, wraz z początkiem nowego roku, miesiąca, tygodnia postanawiamy, że czas coś zmienić, ale nie poświęcamy zbyt wiele uwagi na zaplanowanie całego procesu. Cel sam w sobie nadaje kierunek naszym akcjom i sprawia, że praca jest bardziej efektywna.

Wpis o skutecznym wyznaczaniu celów językowych w kontekście motywacji pojawił się już na blogu, dlatego zapraszam Ciebie tutaj.  Przekonaj się sam, że motywacja do nauki języka wynika z Twoich konkretnych potrzeb. Aby podtrzymać wysoką motywację wewnętrzną, musisz sam określić czego tak naprawdę chcesz i po co uczysz się języka angielskiego. 

Twoje doświadczenie a motywacja do nauki angielskiego

Wydaje Ci się, że musisz zaczynać naukę od zera? 

Jesteś zdemotywowany, że kiedyś znałeś mnóstwo słówek, a teraz ledwo przypominasz sobie jak jest długopis po angielsku? 

Przeraża Cię ogrom informacji w Internecie i nie wiesz od czego zacząć? 

A może zacznij od tego co już masz – swojego doświadczenia, nie tylko z nauką języka, ale wszystkiego innego. 

Wszyscy chodziliśmy do szkoły, codziennie w pracy uczysz się nowych rzeczy, chodzisz na szkolenia, pracujesz na nowych systemach, zdobywasz nowe umiejętności. 

Tak naprawdę Ty już doskonale wiesz jak się uczyć i co na Ciebie “działa”

Pytanie czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałeś? Co działało kiedy uczyłeś się języka wcześniej? Co zawiodło? Co okazało się nieskuteczne?

Twoje doświadczenie to ogromny zasób, z którego musisz korzystać przy nauce języka, bo nikt nie zna Ciebie tak dobrze jak Ty sam.

Twoja motywacja do nauki języka zależy w dużej mierze od Twojego podejścia.

Jedyne czego potrzebujesz to chwila refleksji i wypisanie wszystkich dobrych i złych pomysłów. 

Poniżej znajduje się lista pytań, która pomoże Tobie w zaplanowaniu procesu nauki i podbuduje Twoją motywację do nauki języka angielskiego.

 

  1. Kiedy czujesz, że jesteś najbardziej produktywny? Kiedy nauka przychodzi Tobie z łatwością? W której części dnia jesteś w stanie się najbardziej skoncentrować i nie uciekać myślami do innych tematów? 

 

  1. Jak najlepiej przyswajasz nowy materiał? Z kimś/ samodzielnie? Z książki/ Internetu/ wykładu/ filmu? 

 

  1. Jakie treści są dla Ciebie interesujące? Co przyciąga Twoją  uwagę i sprawia, że chcesz wiedzieć więcej? 

 

  1. Jakie tematy Ciebie nudzą? Jak nie chcesz się uczyć?

 

  1. Co się u Ciebie nie sprawdza? Jakie metody, których próbowałeś zawiodły?

Jak materiały do nauki wpływają na Twoją motywację do nauki języka?

Jesteśmy przyzwyczajeni do schematycznej i szablonowej nauki, którą pamiętamy ze szkolnych lat. Nikt nigdy nie powiedział nam jak uczyć się prawidłowo, część nauczycieli  skupiała  się na wynikach, ocenach, egzaminach, a nie na procesie i faktycznej wiedzy.

Przez negatywne doświadczenia w szkole często traktujemy naukę jako przykry obowiązek, coś nudnego, nijakiego, czujemy się przymuszani lub pod presją, bo przecież każdy zna angielski, to ja też muszę.

Po pierwsze niczego nie musisz, a aby nauka była efektywna potrzebne jest Twoje zaangażowanie i wizja tego co chcesz osiągnąć.

Co więcej, o efektywną naukę powinna zadbać osoba, która ma odpowiednie doświadczenie, stworzy konkretny plan działania i zadba o Twój rozwój językowy. Aby w pełni zaangażować się w naukę i dosłownie „chłonąć” wiedzę, zajęcia powinny być ciekawe, dopasowane do Twoich zainteresowań, przydatne i autentyczne.

Zwróć na to uwagę przy wyborze materiałów, kursu czy szkoły językowej. Twoja przygoda językowa powinna być oparta na odkrywaniu i poruszaniu interesujących i życiowych tematów, a nie podręcznikowym schematem. Sama forma zajęć, treści oraz lektor są kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji.

Jeśli szukasz szkoły językowej, która stawia na metodę komunikacyjną i projektuje kursy języka angielskiego w oparciu o indywidualne potrzeby Kursantów zajrzyj tutaj.

Motywacja do nauki jest kluczem do Twojego sukcesu

Pamiętaj, że cel bez konkretnego planu to tylko życzenie.

To Ty odpowiadasz za realizację planów i wpływasz na swój rozwój. Czerp ze swoich doświadczeń, wyciągaj wnioski i analizuj, a nauka będzie o wiele łatwiejsza.

Motywacja wewnętrzna odzwierciedla Twoje życiowe plany i marzenia. Jeśli to co robisz jest zgodne z Twoimi wartościami, nauka będzie dla Ciebie przyjemnością i środkiem do zrealizowania czegoś większego. 

Jaki będzie Twój pierwszy krok? 🙂 


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *