Nauka języka angielskiego online

Zajęcia języka angielskiego online

Nie jesteś pewny czy nauka języka angielskiego online jest dla Ciebie?

Masz wątpliwości czy taka forma kursu jest równie efektywna?

Pandemia wywołana przez koronawirusa w dużym stopniu uniemożliwiła uczęszczanie na stacjonarne zajęcia językowe. Większość szkół musiała przenieść swoje kursy językowego do wirtualnego świata lub całkowicie zawiesić pracę.

Czy jednak lekcje języka angielskiego online są równie efektywne jak nauka w szkole stacjonarnej?

W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami z perspektywy lektora oraz osoby regularnie korzystającej z kursów online.

Od 4 lat prowadzę zajęcia indywidualne za pośrednictwem Internetu z języka angielskiego oraz norweskiego, a od 2 lat sama uczę się języka hiszpańskiego z pomocą komunikatora Skype. W momencie wybuchu pandemii (marzec 2020) przeniosłam wszystkie zajęcia grupowe na platformy internetowe w zaledwie kilka dni. Czy było warto? Jakie są plusy kursów językowych online?

1. Zajęcia języka angielskiego online a czas

Żyjemy w czasach kiedy każda minuta jest na wagę złota. Ciągle zabiegani, w wiecznym niedoczasie i z kalendarzami wypełnionymi po brzegi. Oprócz codziennych obowiązków domowych, mamy także mnóstwo dodatkowych aktywności i przyjemności, które wypełniają nasz wolny czas.

Zajęcia języka angielskiego online to przede wszystkim oszczędność czasu.

Zajęcia językowe odbywają się w większości w godzinach popołudniowych, po pracy, czyli z reguły w godzinach 16-18. Wiele osób umawia się na lekcje tuż po wyjściu z biura, godziny szczytu wiążą się ze staniem w korkach i ryzykiem stracenia cennych kilkunastu minut lekcji.

Dojazd to z reguły 15-30 min, w dwie strony daje nam to ok. 1 h. Zamiast stania w korkach, nerwów, problemów z parkingiem możemy usiąść wygodnie w domowym zaciszu i nie martwić się powrotem po lekcji.

2. Zajęcia języka angielskiego online w każdym miejscu

Zapisanie się na lekcje języka angielskiego przez Skype lub inny komunikator internetowy daje Tobie nieograniczone możliwości. Po pierwsze możesz wybrać nauczyciela, który będzie w 100% odpowiadać Twoim oczekiwaniom, a nie takiego, który jest najbliżej Twojego domu lub miejsca pracy. Dlaczego miałbyś ograniczać się tylko do swojego miasta czy nawet dzielnicy skoro wybór jest tak ogromny?

Po drugie uczęszczając na zajęcia języka angielskiego online nie musisz rezygnować z nauki podczas wyjazdów czy wyjątkowych sytuacji (covid…). Wielokrotnie miałam okazje prowadzić zajęcia dla osób, które były na wyjazdach służbowych, wakacjach, a nawet w taksówce. 😉

Osoby, które są naprawdę zaangażowane w proces nauki i zależy im na rozwoju językowym korzystają z lekcji regularnie. Zajęcia języka angielskiego online pozwalają na olbrzymią elastyczność. Wielu z nas uwielbia podróżować lub ma częste wyjazdy służbowe, dlatego warto korzystać z dostępnych technologii.

3. Co z materiałami podczas zajęć języka angielskiego online?

Ile masz zeszytów ze szkoły, kursów czy studiów z zapisanymi notatkami? Jak często do nich zaglądasz? Jesteś jeszcze w stanie logicznie uporządkować te materiały?

Niestety większość z nas po zakończonym kursie odkłada do szuflady zeszyt z notatkami z myślą „jeszcze się przyda”. W efekcie kończymy z pełną szufladą, którą w końcu wynosimy do kosza z wyrzutami sumienia. Co więcej, ilość materiałów, które udało nam się „skolekcjonować” przez wiele lat nauki  jest często przytłaczająca. Na samą myśl, że masz do tego przysiąść i uporządkować notatki jest demotywująca. W konsekwencji odkładamy naukę w nieskończoność szukając kolejnych wymówek.

Zajęcia języka angielskiego online to przede wszystkim dobra organizacja pracy i materiały uporządkowane w jednym miejscu.

Nie musisz już martwić się setkami przypadkowych kserówek, które i tak lądują w koszu. Podczas zajęć językowych online notatki z lekcji sporządzane są na chacie lub w dokumencie Google, który pełni funkcję wirtualnej tablicy.

Do dokumentu Google masz nieograniczony dostęp i możesz uczyć się w każdym miejscu oraz dowolnym momencie.

W naszej szkole językowej notatki z chatu w postaci nowych słówek, zwrotów, konstrukcji gramatycznych oraz poprawionych błędów wysyłane są po każdej lekcji na Twoją skrzynkę mailową. Co więcej, podczas zajęć grupowych mamy umowę, że co tydzień jedna osoba dodaje nowe wyrażenia do aplikacji Quizlet. Każda grupa ma utworzoną osobną klasę z słówkami dodawanymi po każdych zajęciach. Taka forma pracy ułatwia naukę oraz tworzenie spersonalizowanych powtórek dla poszczególnych grup.

Notatki z lekcji online są jednym z największych atutów internetowych kursów językowych. Pozwalają one na 100% zaangażowanie i skupienie kursantów. Uczniowie nie muszą już martwić się o skrupulatne zapisanie każdego słówka czy ewentualnego błędu, ponieważ wiedzą, że dostaną gotową listę na maila. To daje swobodę i możliwość pełnej uwagi na praktycznej nauce.

Dodatkowo wszystkie udostępnione przez lektora materiały możesz gromadzić w jednym pliku wraz z różnymi kategoriami (gramatyka, słownictwo, artykuły itp.). Bez wątpienia jest to łatwiejszy sposób na organizację treści niż luźne kserówki. To co wprowadziliśmy w naszej szkole językowej to praca z platformą Google Classroom. Ponownie tworzymy tutaj klasę dla każdej z grup i dodajemy materiały na lekcje z krótkimi opisami. Dodawane przez nauczyciela treści są już skategoryzowane, więc nie musisz się martwić z czym to połączyć.

Zalet zdalnej nauki języka jest wiele, ale muszę wspomnieć tutaj o jeszcze jednym ważnym aspekcie z punktu widzenia lektora, a także kursantów.

Może się zdarzyć, że ktoś zapomni pobrać materiałów czy „pogubi” się w którym ćwiczeniu jesteśmy. Zajęcia języka angielskiego online rozwiązują ten problem w mgnieniu oka – za pomocą jednego przycisku udostępnienia ekranu możemy pokazać uczniom co dokładnie robimy, a oni mogą po prostu korzystać z widoku ekranu. Z racji tego możemy przejść od razu do pracy zamiast marnować cenne minuty na szukanie materiałów czy kilkukrotne powtarzanie polecenia czy strony.

4. Swobodna rozmowa podczas zajęć języka angielskiego online

Ostatnim elementem, o którym chciałabym dzisiaj wspomnieć jest właśnie swobodna rozmowa. Głównym elementem zajęć w naszej szkole jest konwersacja, niemal wszystko ćwiczymy w sposób praktyczny, po prostu rozmawiając. Tworzymy pytania z nowymi zwrotami oraz konstrukcjami gramatycznymi, wszystko po to, żeby poczuć się pewnie w rozmowie.

Platforma Zoom, z której korzystamy podczas zajęć grupowych, daje możliwość dzielenia kursantów na pokoje. To oznacza, że dzielimy grupę na pary i przenosimy do osobnego wirtualnego pokoju, w którym mogą spokojnie rozmawiać.

Pamiętam jak podczas zajęć stacjonarnych niektórzy kursanci zwracali uwagę na to, że w pokoju jest dosyć głośno i że pozostałe osoby ich zagłuszają, przez co nie mogły skupić się na rozmowie. Dzięki zdalnym lekcjom języka angielskiego możemy spokojnie skoncentrować się na doskonaleniu swoich umiejętności językowych.

Z praktycznego doświadczenia mogę powiedzieć, że zależy nam na częstym zmienianiu par, aby dać kursantom możliwość rozmowy z różnymi uczestnikami grupy. Taka metoda zdecydowanie otwiera i pomaga przełamać strach przed rozmową na forum. 

5. Czy potrzebujesz specjalnego sprzętu do nauki języka angielskiego online?

Krótka odpowiedź to: NIE! 🙂

Słuchawki są zalecane dla lepszego odbioru, ale nie muszą to być żadne specjalne słuchawki.

Nasza szkoła posiada osobne mikrofony dla lektorów, dzięki czemu jakość dźwięku jest wysoka.

Jedyne czego potrzebujesz to wygodne miejsce, kubek kawy i zaangażowanie. 

Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy zajęcia języka angielskiego online są dla Ciebie to pomyśl o zaoszczędzonym czasie, uporządkowanych materiałach i komforcie nauki w domowym zaciszu. Nie musisz już martwić się czy zdążysz na lekcje ani czy masz ze sobą wszystkie potrzebne materiały. Jeśli nie możesz być obecny na zajęciach zawsze istnieje możliwość poproszenia lektora o nagranie zajęć (za zgodą pozostałych uczestników), wtedy do lekcji możesz wrócić w dowolnym, dogodnym dla Ciebie terminie. Platforma Google Classroom, Quizlet oraz notatki z chatu sprawiają, że jesteś na bieżąco z materiałem i możesz w 100% skupić się na zajęciach i doskonalić kompetencje językowe.

Osobiście nie wyobrażam już sobie zajęć stacjonarnych, szczególnie jako uczeń, który regularnie uczy się hiszpańskiego przez aplikację Skype.

A jakie są Twoje doświadczenia ze zdalną nauką języka angielskiego? 🙂 

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany_a do zajęć językowych online, umów się na konsultację z trenerami językowymi, którzy odpowiedzą na Twoje pytania. 

Prowadzimy zajęcia języka angielskiego online od kilku lat i wiemy jak efektywnie zorganizować cały proces. 🙂 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *