plan nauki norweskiego

Od czego zacząć naukę języka norweskiego? – plan nauki

Nauka każdego języka obcego to czasochłonny proces, w którym najważniejsze jest ustalenie planu. Przyswajanie skomplikowanych struktur gramatycznych oraz słownictwa jest znacznie łatwiejsze, kiedy w nasze działania nie wkradają się improwizacja i chaos. Lektor, do którego zwracamy się z prośbą o pomoc, dysponuje wiedzą z zakresu dydaktyki i metodyki nauczania języka obcego. Kursant, nie mając takich narzędzi, musi obrać taktykę uczenia się, co najlepiej zrobić wdrażając stworzony przez siebie i/lub lektora plan nauki. Trzymanie się planu jest zbawienne w każdej sytuacji, w której tracimy motywację i mamy wrażenie, że nauka wymyka nam się spod kontroli.

Nauka języka norweskiego - wyznacz swój cel

Z punktu widzenia osoby zaczynającej naukę języka norweskiego od zera najważniejsze jest wyznaczenie sobie celu, czyli odpowiedź na pytania:

  • dlaczego podejmuję naukę norweskiego właśnie teraz? (→ migracja zarobkowa, turystyka, chęć czytania w oryginale itd.)
  • jakie korzyści osiągnę poznając język norweski (→ zatrudnienie w wymarzonym miejscu, awans zawodowy/społeczny, nowe znajomości, swoboda przemieszczania się po Kraju Fiordów, inne)
  • jaki poziom kompetencji językowych chcę osiągnąć (→ czy zadowolę się osiągnieciem poziomu A1.2 – dla osób znających podstawowe zwroty dnia codziennego – czy będę dążył do kompetencji wyznaczonych poziomem B2/C1 – dla osób o zaawansowanej znajomości języka norweskiego; czy planuję zadawać egzamin Norskprøve lub Bergenstest)
  • ile czasu daję sobie na zdobycie umiejętności określanych mianem “komunikatywnej znajomości norweskiego”
  • kiedy uznam, że osiągnąłem pierwszy kamień milowy, czyli jaki stopień moich kompetencji językowych uznam za moment zakończenia pierwszego etapu nauki (→ czy będzie to pozytywne ukończenie kursu na poziomie A1.1, czy np. sytuacja, w której po raz pierwszy uda mi się skutecznie porozumieć z moim norweskim pracodawcą)

Plan, planer, nauka przyjazna mózgowi

Kolejny krok to zbudowanie możliwego do zrealizowania planu, który zakłada krótką, ale intensywną naukę. Kolejne jej etapy powinny być podzielone na mniejsze jednostki czasowe, np. tygodnie. W ten sposób Twój plan będzie zakładał zarówno długo- jak i krótkoterminowe cele. Takie planowanie nauki języka obcego jest bardzo skuteczne i motywujące. 

W Twoim planowaniu nie będziesz sam: lektorzy przygotowują dla Ciebie planer z przykładowymi zadaniami na każdy dzień tygodnia. Są to dodatkowe zadania pomiędzy wspólnymi treningami językowymi, dzięki którym nie będziesz tracił kontaktu z językiem norweskim. Dzięki planerowi wyrobisz w sobie nawyk systematycznej nauki i nie będziesz miał problemu z konstruktywnym korzystaniem z różnych źródeł – z autentycznych materiałów, np. filmików oraz podcastów znajdujących się na norweskich stronach. 

W planerze do nauki języka norweskiego pojawią się ćwiczenia uwzględniające osiągnięcia neurodydaktyki, czyli nauki przyjaznej mózgowi. Wiedzę o tym jak działa mózg i procesy pamięciowe lektorzy wykorzystają w projektowaniu konkretnych zadań językowych. Planer to narzędzie maksymalnie spersonalizowane, nie będziesz więc miał wymówek, żeby rezygnować z nauki języka norweskiego. Ani Twój wiek, ani obowiązki zawodowe nie będą już mogły stanowić podstawy do wykręcania się z codziennej dawki ćwiczeń językowych. 

Zaufaj specjalistom - w metodyce nauczania języków obcych miała miejsce prawdziwa rewolucja

Dziś już wiemy, że w nauce języka obcego najważniejsze są dwie kwestie: systematyczność (systematyczna praca to Twój stały rozwój) oraz indywidualizacja procesu nauczania. Jeśli Twoja nauka sprowadza się do wkuwania słówek i wypełniania luk w zeszycie ćwiczeń, marnujesz czas. Lepiej abyś co dnia poświęcił 15 minut na czytanie artykułu, oglądanie krótkich filmów na YT czy obejrzał odcinek serialu, niż podejmował mozolne schematyczne działania, które zapamiętałeś z edukacji szkolnej. Nawet jeśli współczesne metody nauczania języka norweskiego wydają Ci się dziwne, zaufaj specjalistom. W ostatnich latach w metodyce nauczania języków obcych miała miejsce prawdziwa rewolucja. 

Teoretycznie wszyscy wiedzą jak się uczyć, a jednak bardzo często dobrze Ci znane techniki okazują się nieefektywne. W rezultacie zaczynasz myśleć, że nigdy nie nauczysz się norweskiego. Zaczynasz wierzyć w to, że masz beznadziejną pamięć lub brak talentu do nauki języka obcego. Tymczasem dobry plan nauki norweskiego opracowany przez specjalistę i uwzględniający Twoje możliwości, potrzeby oraz cel, który zamierzasz osiągnąć obalą te mity – jesteś w stanie nauczyć się norweskiego, jeśli z rozmysłem zaplanujesz naukę, będziesz korzystać z norweskich źródeł i efektywnie wykorzystasz techniki pamięciowe. 

Podsumowanie

Nie odkładaj nauki języka norweskiego na jutro. Jeśli naprawdę zależy Ci na płynnym posługiwaniu się tym językiem, przed Tobą długa droga. A najdłuższa droga zaczyna się zawsze od pierwszego kroku. Twoim pierwszym krokiem niech będzie plan nauki i poinformowanie bliskich sobie osób, że właśnie w tę drogę wyruszyłeś – będą Cię wspierać i motywować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *