Dzisiejszy wpis dotyczy 6 błędów, które utrudniają skuteczną naukę języka. Szukasz najlepszego i najszybszego sposobu na przyswojenie angielskiego? Najpierw wyeliminuj częste błędy popełniane przez osoby uczące się języków obcych.
1. Brak celu jednym z błędów w nauce języka
Uczyłeś się języka wiele lat temu i obiecujesz sobie, że w tym roku w końcu wrócisz do nauki i zaczniesz mówić dobrze po angielsku? Ale co oznacza dla Ciebie mówić dobrze lub płynnie? Aby odnieść sukces, przede wszystkim musisz wiedzieć co dokładnie chcesz osiągnąć. Kiedy precyzyjnie zdefiniujesz swój cel, łatwiej stworzysz plan działania i dobierzesz odpowiednie techniki oraz materiały.
Przeanalizuj najważniejsze dla Ciebie kompetencje językowe i zastanów się co teraz sprawia Tobie największe wyzwanie. Jakie błędy popełniasz? Unikaj ogólników i niejasno sprecyzowanych celów.
2. Zbyt wysoka poprzeczka wśród częstych błędów w nauce języka
Kolejnym częstym błędem w nauce języka obcego jest stawianie sobie zbyt wysokich oczekiwań. Wiem, że na początku nauki tryskasz optymizmem, a motywacja jest na najwyższym poziomie. Chcesz uczyć się języka codziennie, najlepiej w dwugodzinnych sesjach. Jednak warto zastanowić się nad kilkoma aspektami:
- Na ile realistyczny jest Twój plan nauki?
- Kiedy ostatni raz uczyłeś się języka regularnie? Czy łatwo będzie wrócić Tobie do tak intensywnego planu?
- Jak wyglądają Twoje codzienne obowiązki? Ile czasu rzeczywiście jesteś w stanie poświęcić efektywnej nauce?
Przy początkowych założeniach magicznie zapominamy o naszych pozostałych zobowiązaniach, a przecież chodzimy do pracy, przygotowujemy posiłki, zawozimy dzieci na zajęcia dodatkowe, idziemy na zakupy.
Wyznaczając zbyt wysoką poprzeczkę, często odkładamy naukę, a po kilku dniach czy tygodniach porzucamy ją całkowicie ponieważ jesteśmy źli, że nie realizujemy początkowych postanowień. Podchodzimy do zadania 100% albo nic.
Aby uniknąć tego błędu, rozplanuj naukę na cały tydzień wraz z dokładną godziną.
Pomyśl o wszystkich możliwych rozpraszaczach, a także o swoich możliwościach.
Ile czasu jesteś w stanie skupić się na nauce po całym dniu pracy?
Aby odnieść sukces wyznaczaj sobie małe cele, np. 30 minut z angielskim, trzy dni w tygodniu.
Dzięki małym krokom możesz skutecznie realizować swoje cele i sukcesywnie dodawać do swojej listy nowe postanowienia.
3. Brak planu a błędy w nauce języka
Ile razy odkładałeś naukę, bo nie wiedziałeś od czego tak naprawdę zacząć?
Przeglądałeś stare książki, ale wszystko wydawało się zbyt łatwe lub po prostu nudne. Kiedy masz jasno określony cel możesz stworzyć plan nauki na poszczególne dni tygodnia. Oprócz wpisania w kalendarz poszczególnych sesji językowych, zaplanuj co dokładnie chcesz przećwiczyć i powtórzyć. Nie działaj chaotycznie, zadbaj o przygotowanie materiałów i przydatnych stron językowych. Zaopatrz się w wartościowe książki. Kiedy nadejdzie czas na naukę nie będziesz się zastanawiać za co się tak właściwie zabrać.
Do nauki należy podejść metodycznie, a kluczem do sukcesu jest dobra organizacja. Jeśli w ciągu dnia cierpisz na nadmiar obowiązków konkretny plan działania pozwoli Tobie na efektywną naukę.
4. Brak systematyki
Brak systematyki należy do jednych z najczęstszych błędów podczas nauki języka.
Wracasz do domu po całym dniu pracy, zmęczony, głodny i zły, że jutro kolejny długi dzień wypełniony po brzegi obowiązkami. Siadasz na chwilę na kanapie i obiecujesz sobie, że po obejrzeniu jednego odcinka ulubionego serialu zaczniesz uczyć się angielskiego. Odcinek skończył się w taki sposób, że musisz wiedzieć co wydarzy się dalej, nie możesz teraz przestać oglądać. Mijają godziny, a Ty po trzech odcinkach zerkasz niepewnie na książki leżące na biurku i obiecujesz sobie, że jutro już na pewno zaczniesz, ale tak na 100%.
Odniosę się tutaj do wcześniejszego punktu, jeśli masz harmonogram na cały tydzień, prawdopodobnie nie znajdziesz się nawet w takiej sytuacji.
Jeśli jednak dalej wzbraniasz się przed stworzeniem spersonalizowanego planu nauki, pamiętaj o systematyce. Codziennie, małymi krokami, po kilkanaście minut dziennie, a na pewno zobaczysz rezultaty i znikającą barierę językową.
Niestety nie ma drogi na skróty i z moich obserwacji wynika, że osoby, które przychodzą tylko na zajęcia językowe raz w tygodniu i nie pracują nad swoim językiem w domu nie odnoszą znaczących efektów.
5. Mierzenie efektów a błędy w nauce języka
Efektywne mierzenie postępów jest możliwe przy precyzyjnie określonym celu. Jeśli dokładnie wiesz co chcesz osiągnąć, sprawdzaj swoją wiedzę co 2-3 tygodnie. Tylko dzięki systematycznemu sprawdzaniu swoich postępów jesteś w stanie ocenić czy Twój wysiłek pokrywa się z Twoimi celami.
6. Monotonia
W mojej subiektywnej ocenie monotonia to jeden z najgorszych błędów w nauce języka.
Twój mózg uwielbia się uczyć. Jest tylko jeden warunek – musisz zapewnić mu różnorodne materiały i angażujące ćwiczenia. Jeśli codziennie będziesz wykonywać tylko ćwiczenia gramatyczne czy ograniczysz się do powtarzania słówek, szybko stracisz zapał i entuzjazm do nauki. Podczas tworzenia swojego planu nauki, uwzględnij zadania, które będą ćwiczyć wszystkie kompetencje językowe, nie zapominaj o rozwijaniu kompetencji rozumienia ze słuchu czy pisania. To trochę tak jak z dobrze zbalansowaną dietą, nie chcesz przecież dostarczać organizmowi codziennie tych samych produktów. Zadbaj o atrakcyjne i ambitne ćwiczenia, a z chęcią rozpoczniesz swoją codzienną sesję z angielskim.
Planuj, działaj, bądź systematyczny i ucz się korzystając z różnorodnych materiałów, a unikniesz częstych błędów w nauce języka.
Pamiętaj, że nauka języka to proces, który składa się z wielu czynników. Daj sobie czas i ciesz się zdobywaniem nowej wiedzy!
Cheers!