motywacja-do-nauki-jezyka-angielskiego online

Jak znaleźć motywację do nauki języka?

Motywacja do nauki języka angielskiego to znany temat zarówno wśród początkujących jak i zaawansowanych uczniów. 

Często słyszę, że ktoś chciałby nauczyć się języka obcego, schudnąć czy poświęcić więcej czasu na swoje hobby. W większości przypadków ambitne plany pozostają tylko w sferze wyobraźni. Jesteśmy mistrzami w wymyślaniu kolejnych wymówek i odkładaniu w czasie naszych planów, celów, marzeń. Zawsze przecież jest coś ważniejszego, pilniejszego, coś co musi zostać zrobione już, teraz, zaraz. Dlaczego tak łatwo zapominamy o tym co jest dla nas naprawdę ważne i ma przyczynić się do naszego lepszego samopoczucia, spełnienia i satysfakcji? Powtarzającym się zwrotem jest „Nie mam motywacji”, „Nie wiem jak się za to zabrać”, „Pomyślę o tym później…”. Co zatem zrobić, aby motywacja do nauki angielskiego była na wysokim poziomie i wpłynęła na Twój sukces językowy? 

Motywacja wewnętrzna w nauce języka

Motywacja dzieli się na wewnętrzną oraz zewnętrzną. Motywacja zewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy zewnętrznych bodźców, które motywują nas do podjęcia określonych działań. W przypadku języka może to być awans zawodowy, odbycie zagranicznego szkolenia, czy wyjazd do Anglii w celu zarobienia pieniędzy na kupno nowego domu. Kiedy mamy do czynienia z motywacją wewnętrzną, nauka języka jest celem samym w sobie; działaniem, które wywołuje w nas pozytywne emocje i napędza do działania. Badania pokazują, że to nasze wewnętrzne potrzeby, pragnienia i upodobania są skutecznym katalizatorem działań.

Poniżej przedstawiam 5 czynników, które pomogą Tobie wspierać motywację i realizować swoje plany. 

1. Cel a motywacja do nauki języka

Tak, wiem, powtarzam to prawie w każdym moim wpisie, ale nie osiągniesz sukcesu bez konkretnego celu i planu działania. Jak chcesz mierzyć swoje sukcesy mówiąc – „Chcę poprawić swój angielski”, „Chcę mówić płynnie”, „Chcę mówić lepiej”. Co znaczy płynnie albo lepiej? Kiedy będziesz wiedział, że teraz mówisz lepiej? Po czym to poznasz? Tak wyznaczone cele są zbyt ogólnikowe i nie zachęcają do działania, bo dalej nie wiesz czego tak naprawdę oczekujesz od siebie i od swojego lektora. Już w 20 wieku Earl Nightingale mówił: „Ludzie z celami odnoszą sukcesy ponieważ wiedzą dokąd zmierzają. To jest aż tak proste.” Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek na temat tego jak skutecznie wyznaczyć swój cel językowy, zapraszam do przeczytania wcześniejszego wpisu.

2. Korzyści = motywacja do nauki angielskiego

Aby znaleźć motywację do nauki angielskiego, należy zrobić kilka kroków w przyszłość i od razu zastanowić się nad efektami naszych działań, czyli sensem podjęcia nauki. Ważne jest dogłębne przeanalizowanie korzyści płynących z nauki języka w przyszłości i utwierdzenie się, że Twój cel językowy w pozytywny sposób wpłynie na pozostałe obszary Twojego życia. Czym Twoja obecna praca i zaangażowanie w naukę zaowocuje w przyszłości? Zacznij od jasnego określenia celu nauki, a następnie weź kartkę papieru i zrób listę wszystkich korzyści. Możesz zainspirować się poniższymi pytaniami:

  • Z jakiego powodu uczysz się języka?
  • Do czego większego przybliży Ciebie znajomość języka obcego?
  • Do czego jeszcze? 😉
  • Co stanie się możliwe dzięki znajomości języka angielskiego?
  • Jakie możliwości otworzą się przed Tobą?
  • Jak to wpłynie na Ciebie?
  • Jak to wpłynie na Twoje otoczenie?

3. Jak emocje wspieraja Twoją motywację do pracy z językiem obcym?

Twoje myśli oraz emocje mają ogromny wpływ na proces nauki. Możemy śmiało powiedzieć, że działają jak paliwo dla Twojego silnika motywacji. Nie powinno się myśleć o celach tylko przez pryzmat planu działania. Aby podkręcić swoją motywację do nauki, musisz pomyśleć o tym co chcesz czuć mówiąc płynnie w języku angielskim? Zastanów się jakie emocje pomogą Tobie w rozpoczęciu swojej codziennej sesji językowej? Przykładowo, może to być:

Energia, Chęć, Ciekawość, Spokój, Zadowolenie, Zainspirowanie, Entuzjazm, Zapał, Zaskoczenie, Rozluźnienie, Satysfakcja

Kiedy wiesz już jakich emocji szukasz, pora na odpowiedzenie sobie na pytanie: Co wywoła te pozytywne emocje? Mogę podać następujące przykłady:

  • Kiedy rozmawiam w języku angielskim i nie popełniam błędów, czuję satysfakcję i zadowolenie ze swoich postępów.
  • Ucząc się angielskiego, czuję ciekawość i chęć poznania nowej kultury.
  • Ucząc się języka angielskiego, dbam o swój rozwój.
  • Regularna nauka wytwarza zapał do dalszej pracy i osiągania kolejnych biegłości językowych.

Powyższe zdania wspierają Ciebie w procesie nauki, a tym samym motywują w działaniach i osiągnięciu celu. Zwróć uwagę, aby Twoje zdania, były wypowiedziane w pierwszej osobie oraz w formie twierdzącej. Twój mózg o wiele lepiej zareaguje na stwierdzenie:

Regularna nauka sprawia, że czuję się dumny ze swoich postępów i determinacji.

niż

Ucząc się regularnie, nie będę musiał spędzać dużo czasu na zadaniu domowy.

4. Autonomia a motywacja do nauki angielskiego

Aby nauka przebiegała płynnie, przynosiła efekty i motywowała do dalszej pracy, musisz mieć na nią realny wpływ i sam zdecydować w jaki sposób będziesz się uczyć.

Jesteś osobą dorosłą, świadomie podejmujesz decyzję o rozpoczęciu kursu językowego, nie zmuszają Cię do tego rodzice czy nauczyciele w szkole. To dobry początek i Twoja własna decyzja.

Kolejnym krokiem jest ustalenie z Twoim lektorem zasad współpracy. Niektórzy uczniowie czują frustrację kiedy widzą podręcznik, bo kojarzy im się to ze schematycznym programem szkolnym i już na początku są zniechęceni do nauki. Istotne jest, abyś ustalił jaka forma zajęć odpowiada Tobie najbardziej: praca z podręcznikiem czy materiały autentyczne, omawianie gramatyki na zajęciach czy w domu, zadania domowe, teksty pisemne, powtórki na zajęciach – wszystko to co jest konieczne do rozwijania Twoich umiejętności językowych. Ustalenie szczegółów na początku ułatwi naukę i utrzyma Twoją motywację na wysokim poziomie.

Co więcej, powinieneś wręcz wychodzić z inicjatywą i proponować tematy, które są dla Ciebie szczególnie intrygujące lub ciekawe. Im bardziej angażujący temat, tym więcej wyniesiesz z zajęć. Jeśli decydujesz się na kurs indywidualny, masz komfort dokładnego przedyskutowania z Twoim lektorem Twoich potrzeb, zainteresowań i formy prowadzenia zajęć. Bądź szczery i nie przytakuj biernie jeśli zajęcia nie wpisują się w Twoje upodobania i wydają Ci się nudne. Każdy ma swoje własne oczekiwania i lepiej od razu je omówić, niż być później rozczarowanym i niezadowolonym z zajęć. Co więcej, rozmowy na temat formy zajęć powinny odbywać się cyklicznie, po kilku miesiącach możesz czuć potrzebę zmiany książki/ materiałów. Twój mózg również przyzwyczaja się do schematu zajęć, zmiana jest potrzebna dla urozmaicenia zajęć i pobudzenia Twojej motywacji.

5. Znajdź motywację do nauki w sobie

Łatwiej jest zacząć naukę, jeśli wiesz, że nie zaczynasz od zera. Świadomość swoich osobistych zasobów, czyli umiejętności, doświadczenia i wiedzy, zwiększa Twoją motywację do nauki. Jeśli w przeszłości uczyłeś się języka obcego, to znaczy, że o wiele szybciej przypomnisz sobie podstawowe informację. Dodatkowo, znasz podstawowe struktury oraz słówka, które bardzo szybko przypomnisz sobie po pierwszych lekcjach. Zakładam też, że gdzieś na dnie szuflady odnajdziesz swoje zeszyty z notatkami czy podręczniki, które pomogą w odświeżeniu najważniejszych pojęć. Twoje zasoby, to także numer telefonu do doświadczonego lektora, przyjaciele, którzy także uczą się angielskiego, ciocia, która mieszka w Anglii, czy indywidualny plan nauki oraz materiały językowe, z którymi będziesz realizować swój cel. Twoje doświadczenia z nauką są także pomocne w doskonaleniu języka obcego. Nawet jeżeli wcześniej nie uczyłeś się angielskiego, wszyscy chodziliśmy do szkoły i znamy proces przyswajania nowej wiedzy. Wykorzystaj to i  przeanalizuj jak uczyłeś się do ważnych egzaminów, co działało, co nie przynosiło wymarzonych efektów? Twoje doświadczenia, nawet te niezwiązane bezpośrednio z językiem angielskim, mogą pomóc Tobie lepiej zorganizować swoją naukę.

Podsumowując, mając jasno określony cel, plan działania oraz świadomość swoich własnych zasobów, o wiele łatwiej jest zacząć naukę języka, a motywacja utrzymuje się na wysokim poziomie. Weź sprawy w swoje ręce i zaprojektuj swoją drogę do sukcesu językowego. 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek w odnalezieniu motywacji i zorganizowaniu procesu nauki zajrzyj tutaj i tutaj

Co Ciebie powstrzymuje przed zrobieniem pierwszego kroku? 

Cheers! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *