nauka-angielskiego-w-domu

Nauka angielskiego w domu

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek jak wykorzystać obecny czas na komfortową naukę języka angielskiego w domu. 

Wiele osób traci motywację i nie ma ochoty na aktywności, które do tej pory stanowiły stały element dnia. Zamknięcie i izolacja wpływają negatywnie na nasz zapał do nauki, ważne jednak żebyśmy odciągnęli nasze myśli od wirusa i skierowali uwagę na rzeczy, na które mamy realny wpływ.

Nie ma sensu narzekać na obecną sytuację, ponieważ wirus pozostaje poza naszą strefą wpływu. Skup się zatem maksymalnie na sobie, swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. A ja pomogę Tobie wykorzystać ten czas na rozwinięcie umiejętności językowych.

Twoje plany i marzenia związane z językiem angielskim wciąż znajdują się w Twojej głowie i ważne, żebyś cały czas pracował nad ich realizacją.

1. Nawyk nauki angielskiego w domu

Zaplanuj swoją naukę i wpisz codzienną sesję z angielskim w swój kalendarz. Nawyki nadają regularności i sensu naszym dniom. To szczególnie ważne teraz, kiedy ciężko jest zmotywować się do zmienienia piżamy w „biurowe” dresy.

Nawyki pozwalają skupić się na najważniejszych dla nas zadaniach i zapomnieć o tym co dzieje się wokół nas chociaż na chwilę. Skup się na tym co Ciebie interesuje i na metodach, które sprawiają Tobie przyjemność.

Nie masz jeszcze nawyku regularnej nauki? To świetny czas, żeby podjąć wyzwanie i przez najbliższe 30 dni zaplanować treningi językowe! Weź kalendarz i wybierz najlepszą dla Ciebie godzinę.

Pamięta jednak, żeby się nie przemęczać. Kilkugodzinna nauka języka prowadzi do znużenia i szybkiego spadku motywacji. Nie chcesz przecież szybko zniechęcić się do nauki! Wystarczy już 15-20 min. dziennie, aby zobaczyć efekty swojej pracy. Przerwa jest potrzebna, żeby nowy materiał zdążył się „uleżeć”.

2. Nauka angielskiego w ciągu dnia

Poranek z angielskim

Wiele osób wykonuje pracę zdalnie przez co oszczędza czas na dojazd do firmy. Przed rozpoczęciem służbowych obowiązków daj sobie kilka minut na kubek kawy i angielską prasę, radio lub podcast. To może być Twój pierwszy nawyk – poranek z angielskim. 🙂

Przerwa od pracy

A w ciągu dnia nie zapomnij o przerwie! Proponuję przerwę z muzyką!

Daj sobie chwilę odpoczynku w pracy i włącz utwór ulubionego zagranicznego zespołu lub artysty. Wsłuchaj się dokładnie w słowa, a jeśli potrzebujesz znajdź tekst piosenki w Internecie. Czy są tam słówka, których jeszcze nie znasz?

Jeśli masz ochotę przetestować jak dobrze znasz dany utwór, pobierz aplikację tutaj i śpiewaj!

Dodatkowo muzyka wpływa na obniżenie stresu. 🙂 

Nauka angielskiego w domu z trenerem?

Nie możesz wyjść na siłownię lub pobiegać? Wybierz darmowy trening w Internecie w języku angielskim.  Spróbuj nowych ćwiczeń z zagranicznymi trenerami i oprócz mięśni trenuj także angielski. 😉

A co na wieczór?

Obejrzyj dobry film po angielsku!

Pewnie teraz tworzysz listę filmowych nowości i chcesz nadrobić zaległości w serialach. To świetny pomysł na dłuuugie popołudnia w czterech ścianach. Wybierz jednak wersję w języku angielskim lub z napisami. Jeśli nie masz Netflixa polecam platformę Ororo.tv 

Nie jesteś pewien co chcesz obejrzeć? Przeczytaj lub obejrzyj recenzję po angielsku na tej stronie.

Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, żeby obejrzeć film w oryginale, spróbuj powrócić do swoich filmowych ulubieńców. Chyba każdy ma taki tytuł, który mógłby oglądać bez końca, znasz dobrze akcję filmu, więc nie będziesz czuć się ‘pogubiony’ przez nieznajomość poszczególnych wyrazów.

3. Poznaj nowych ludzi

Doskwiera Tobie nuda lub samotność? Wstydzisz się rozmawiać w języku obcym? To świetny czas na nawiązanie nowych znajomości. Nie jesteś jedyną osobą, która uczy się angielskiego. Wejdź na stronę  Conversation Exchange i poszukaj osób, które chciałaby po prostu porozmawiać. Nikt nie będzie wytykał Tobie błędów, a jedynie wspierał w rozwijanie umiejętności językowych! 

4. Uporządkuj swoje notatki

Jak długo obiecujesz sobie zrobić porządki w materiałach? Miliony lużnych kartek ze słówkami czy kserówki z gramatyki? Chaos w materiałach tylko zniechęca do nauki, wykorzystaj wolny na czas na uporządkowanie materiałów. Zrób kolorowe notatki, zaangażuj swoje zmysły przez dodanie rysunków czy obrazków (więcej o obrazach w nauce w artykule o skutecznej nauce idiomów)

Zrób porządek w notatkach, a nauka będzie dużo przyjemniejsza.

5. Pomysły na naukę angielskiego w domu

Na koniec kilka dodatkowych propozycji jak otoczyć się językiem angielskim w domu!

  • Przygotuj nowe danie i znajdź przepis w języku angielskim 
  • Naucz się czegoś nowego korzystając z darmowych internetowych kursów i tutoriali 
  • Stwórz swoje własne fiszki obrazkowe 
  • Opisz siebie wykorzystując wszystkie konstrukcje gramatyczne jakie znasz 
  • Zaplanuj co zrobisz kiedy skończy się pandemia wykorzystując czasy przyszłe 
  • Obejrzyj vlog w języku angielskim – Co interesuje Ciebie najbardziej? Sport? Muzyka? Podróże? Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz, np. top 10 travel vlogs, a otrzymasz listę najpopularniejszych kanałów
  • Prowadź dziennik w języku angielskim – Wielu psychologów podkreśla, że prowadzenie dziennika wpływa pozytywnie na naszą psychikę. Możesz swobodnie przelać swoje myśli na papier czy po prostu opisać przyjemne momenty z danego dnia. Skup się na pozytywnych elementach i każdego wieczoru napisz kilka zdań w języku angielskim

  • Mapa marzeń – Nie możemy podróżować, a kontakty ograniczone są do minimum. Pomyśl o tym co będzie za kilka miesięcy, co chciałbyś osiągnąć, gdzie pojechać, na jaki kurs się zapisać? Przeanalizuj odkładane długo plany i marzenia. Teraz jest czas, żebyś zastanowił się co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? O czym marzysz? Za czym tęsknisz? Mapowanie marzeń może odbyć się po angielsku! Wskazówki jak to zrobić znajdziesz tutaj 

  • Kurs języka angielskiego online – Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia w wyznaczeniu swoich celów językowych, konkretnego planu nauki dopasowanego do Twoich potrzeb, możesz zapisać się na kurs języka angielskiego online i ćwiczyć angielski z trenerem językowym. Więcej o tym przeczytasz tutaj 

Wkrótce wszystko wróci do normy, zadbaj o to, żebyś nie musiał zaczynać od początku i wracać do materiału, który zdążyłeś już przerobić.

Zainwestuj w swój rozwój i wykorzystaj ten czas na efektywną naukę języka!

Koniecznie podziel się w komentarzu swoimi sposobami na skuteczną naukę angielskiego w domu! 

Cheers! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *