Ceny wynajmu mieszkań w Norwegii są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od miejsca, w którym zamierzamy znaleźć lokum. Najwyższe są oczywiście w Oslo oraz innych dużych miastach. Najpopularniejszym w Norwegii serwisem z ogłoszeniami jest finn.no, ale mieszkań na wynajem można również poszukiwać poprzez grupy w mediach społecznościowych oraz przez tradycyjne agencje nieruchomości.
Bez umowy ani rusz!
Podobnie jak w Polsce, w Kraju Fiordów także nie powinno się wynajmować mieszkania bez spisania kontraktu, w którym obok danych właściciela nieruchomości i najemcy, daty i podpisów, znaleźć powinny się takie informacje jak: wysokość czynszu oraz wszystkie jego składniki (prąd, woda, internet i inne), czas obowiązywania umowy, informacje o depozycie (to kwota, którą najemca wpłaca jako gwarancję za ewentualny zaległy czynsz – nie może ona być wyższa niż wysokość czynszu za sześć miesięcy a wpłaca się ją na specjalne konto bankowe, do którego ani wynajmujący, ani najemca nie mają dostępu w okresie najmu), spis mebli i sprzętów znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu oraz informacje o okresie wypowiedzenia i konsekwencjach.
- ogłoszenie – annonse
- właściciel – eier
- pośrednik – megler
- wynajmujący – utleier
- najemca – leier
- spotkanie, podczas którego ogląda się mieszkanie – visiting
- kontrakt wynajmu – leieavtale
- umowa najmu lokalu mieszkalnego – kontrakt ved leie av bolig/leiekontrakt for bolig
- konto depozytowe – depositumskonto
- czynsz – leie
- okres trwania umowy – eieforholdets varighet
- na czas określony – tidbestemt
- wypowiedzenie umowy najmu – oppsigelse av leieavtale
- najem zaczyna się z dniem… i trwa do… – leieforholdet starter den… varer til…
Najważniejsze prawa najemcy są określone w umowie najmu oraz w norweskiej ustawie o najmie lokali mieszkalnych. Zawierając umowę strony mogą ustalić czynsz w dowolnej wysokości. Po zawarciu umowy przez pierwsze trzy lata nie można jednak zmienić wysokości czynszu o kwotę większą niż CPI (indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych).
Spis stanu faktycznego mieszkania
Jeśli mieszkanie jest umeblowane (møblert) warto zrobić spis stanu faktycznego mieszkania oraz wszystkich mebli wraz z krótkim opisem ich stanu technicznego – chodzi o zanotowanie ewentualnych usterek, żeby najemca nie mógł wmawiać wynajmującemu winy za każde drobne uszkodzenie, które znajdzie w lokalu, kiedy umowa najmu dobiegnie końca.
- Drzwi skrzypią. – Døra knirker.
- Farba na ścianach się łuszczy. – Malingen flasser av på veggene.
- Tapeta odkleiła się od ściany. – Tapetet har løsnet fra veggen.
- Nie ma prądu w gniazdku. – Det er ingen strøm i kontakten.
- Kilka płytek odpadło od ściany. – Noen fliser har falt av veggen.
Ubezpieczenie - kiedy jest niezbędne
Jeśli wynajmujesz mieszkanie wyposażone w mienie o znacznej wartości, musisz wziąć pod uwagę ubezpieczenie mienia (innboforsikring) obejmujące szkody powstałe w następstwie pożaru, zalania, włamania itd. W przypadku ubezpieczenia jego zakres określony jest w warunkach umowy.
Przeglądając oferty nieruchomości na wynajem, możesz natknąć się na:
- dom wolnostojący – enebolig
- część dużego domu, np. jego parter lub przybudówka zaprojektowana specjalnie w celu wynajmu (cena często jest niższa od ceny wynajmu samodzielnego mieszkania); kawalerka – hybel
- dom w zabudowie szeregowej – rekkehus
- bliźniak – tomannsbolig
- mieszkanie w bloku – bolig, leilighet
- poddasze – toppleilighet
- pokój we wspólnym mieszkaniu – rom i bofelleskap
Zanim podpiszesz umowę najmu lokalu mieszkalnego
Zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty, nie wahaj się zadawać pytania. To właśnie podczas rozmowy z właścicielem mieszkania jesteś w stanie zorientować się czy masz do czynienia z osobą ugodową, czy taką, która nawet zużycie sprzętów wynikające z ich normalnego codziennego użytkowana uzna za poważne zniszczenia i zażąda dużego odszkodowania. Jeśli najemca nie wygląda na osobę koncyliacyjną, możemy spodziewać się, że zamiast polubownego rozstrzygania sporów, za każdym razem czeka nas kontakt z komitetem krajowej organizacji ds. nadzoru najmu Husleietvistutvalget (HTU), który zadecyduje o całym konflikcie.
- Czy możemy umówić się na spotkanie? – Er denne leiligheten til leie fortsatt?
- Kiedy mogę przyjść i obejrzeć mieszkanie? – Når kan jeg komme og se leiligheten?
- Czy mogę czasami zapraszać gości na kilka dni? – Kan jeg invitere gjester noen gang for noen dager?
- Czy dozwolone są zwierzęta? – Er dyrehold tillatt?
- Co zawiera czynsz? – Hva inkluderer leie?
- Czy w czynsz wliczony jest prąd? – Inkluderer leie strøm?
- Czy mieszkanie jest daleko od centrum? – Er leiligheten langt fra sentrum?
Podsumowanie
Wynajem mieszkania w Norwegii wymaga podpisania dokumentów w języku norweskim bądź angielskim. Jeśli nie rozumiemy któregoś zapisu w umowie, nie podpisujemy jej w ciemno – poprośmy o przesłanie dokumentu na maila i zwróćmy się o pomoc do tłumacza przysięgłego. Przy podpisywaniu umowy zawsze sprawdźmy dokumenty drugiej strony – musimy się upewnić, że na pewno mamy do czynienia z właścicielem mieszkania, a nie z podającym się za niego oszustem.