skuteczna-nauka-języka-angielskiego

Czym jest skuteczna nauka języka angielskiego?

Skuteczna nauka języka angielskiego? 

Pytanie o to jak skutecznie uczyć się języka angielskiego pada bardzo często podczas zajęć językowych. 

Często słyszę od moich uczniów: „Niektórzy mają talent do nauki języka, ja się do tego nie nadaje”. 

Co tak naprawdę wpływa na dobrą naukę języka? Jak możesz pomóc sobie być lepszym uczniem i odnosić sukcesy?

1. Skuteczna nauka języka a twoje zaangażowanie

Osoby, które odnoszą sukcesy językowe biorą czynny udział w swojej nauce i wciąż szukają nowych możliwości, aby wykorzystywać język w praktyce. Nie należy biernie polegać na swoim lektorze i oczekiwać, że godzinna lekcja (nawet z najlepszym nauczycielem) sprawi, że będziesz mówić jak native speaker. To od Ciebie zależy ile czasu poświęcisz na szlifowanie języka poza lekcjami. Najważniejsza jest Twoja świadomość, że praktyka jest niezbędna. Zrób listę stron lub materiałów, z których możesz korzystać na co dzień. Powiedz swojemu lektorowi czego oczekujesz i jak może Tobie pomóc w regularnej nauce. Codziennie szukaj okazji do korzystania z języka obcego (filmy, podcasty, muzyka, prasa).

2. Skuteczna nauka języka angielskiego a ciekawość

Zawsze powtarzam, że język jest jak matematyka, to konkretne zasady, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć nieograniczoną liczbę zdań. Aby zrozumieć te zasady, warto jest dogłębnie przeanalizować przykłady, z którymi spotykasz się na co dzień. Taka nauka jest o wiele efektywniejsza niż wkuwanie regułek na pamięć. Postaraj się odnaleźć reguły w tym co czytasz lub oglądasz. Pamiętam, że był to jeden z  moich ulubionych sposobów nauki hiszpańskiego; czytałam prosty kryminał (poziom A2) i analizowałam konstrukcje gramatyczne, podkreślałam to co się powtarzało, porównywałam to z materiałami z zajęć. Szukałam wyjątków i próbowałam zrozumieć zasady, które później konsultowałam z moją nauczycielką.

Bądź ciekawy i analizuj, a nauka będzie o wiele przyjemniejsza.

3. Bądź cierpliwy i ucz się angielskiego skutecznie

Osoby, które uczą się języków obcych efektywnie, zdają sobie sprawę, że to proces, który wymaga czasu. Przede wszystkim, aby uczyć się języka angielskiego skutecznie, daj sobie ten czas i  bądź dla siebie wyrozumiały. Nie zadręczaj się myślami, że ktoś jest lepszy, lub że innym nauka przychodzi z łatwością.

Myśl o swoich celach, planuj działania i krok po kroku realizuj cele. To pewne, że nie nauczysz się języka w jeden dzień, tydzień a nawet miesiąc. Jednak Twoja systematyczna praca przyczynia się do biegłości i płynności językowej. 😉

4. Strategie a skuteczna nauka języka angielskiego

Niestety, ale muszę to napisać – nie ma jednej, dobrej, uniwersalnej metody, która sprawi, że opanujesz język angielski w błyskawicznym tempie. Skuteczna nauka języka angielskiego to połączenie kilku strategii w zależności od zadania. Najlepsza metoda to taka, którą wypracujesz sam, a nauka będzie sprawiać Ci przyjemność. Moją ulubioną strategią nauki norweskiego było oglądanie norweskiej telewizji i wypisywanie nowych słówek czy całych fraz. Przede wszystkim ćwiczyłam umiejętność rozumienia ze słuchu, ale także poznawałam codzienne słownictwo i wyrażenia, które nie pojawiają się w podręcznikach. 

Poczytaj także o strategiach zapamiętywania, wkuwanie długich list ze słówkami na pamięć nie pomoże Ci na długo.  Póki co odsyłam Ciebie do artykułu o skutecznej nauce słówek. 

5. Organizacja w efektywnej nauce języka angielskiego

Jak dobrze wykonasz zadanie bez konkretnego planu działania?

Kluczem do sukcesu jest cel i dobra organizacja pracy. Po pierwsze jasno wyznacz swoje cele językowe, a następnie stwórz plan działania, dzięki któremu krok po kroku będziesz przybliżać się do wymarzonej biegłości językowej. Wpisz w swój kalendarz codzienną sesję z językiem angielskim tak jak każde inne zadanie, nie zaniedbuj systematycznej pracy nawet jeżeli uczysz się na własną rękę. Niezwykle ważne jest także zadbanie o odpowiednie warunki do nauki:

-znajdź ciche i spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie Tobie przeszkadzał

uporządkuj to miejsce, bałagan będzie rozpraszał Twoją uwagę

-przygotuj niezbędne materiały (książka, zeszyt, długopis, zakreślacze, coś do picia)

– odłóż swój telefon lub inne urządzenia, które mogą Cię rozpraszać

skup się i zanurz w angielskim przez (15/20/30 min)

6. Motywacja a sukces w nauce języka angielskiego

Motywacja i pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne w nauce języka angielskiego i pozwala Tobie wytrwać w postanowieniach. Badania pokazują, że osoby, które mają silną motywację wewnętrzną, czyli uczą się dla własnych celów i potrzeb odnoszą lepsze sukcesy w nauce niż osoby, które uczą się tylko dla uzyskania zewnętrznej nagrody. Świetnym przykładem są tutaj realia polskiej szkoły, dzieci uczą się języków obcych przez wiele lat, a mimo to po zakończeniu edukacji, często nie potrafią przeprowadzić podstawowej rozmowy w języku obcym. Uczniowie uczą się w większości dla dobrych ocen, a nie myślą o korzyściach znajomości języka obcego.

Aby rozbudzić swoją motywację wewnętrzną, przede wszystkim zastanów się:

Do czego większego przybliży Ciebie nauka języka obcego?

Jakie potrzeby czy cele zaspokoisz znając drugi język?

Więcej o motywacji w moim poprzednim wpisie. 

A tutaj przeczytasz o 3 krokach do zwiększenia motywacji w nauce języka obcego. 

7. Jak ważne jest Twoje nastawienie w nauce języka angielskiego?

Niektórzy badacze twierdzą, że od motywacji jeszcze ważniejsze jest Twoje nastawienie do nauki oraz danego języka. Jeśli czujesz sympatię do kraju oraz ludzi mówiących w języku, którego się uczysz, nauka będzie sprawiać większą przyjemność. Ponadto będziesz szukać kontaktu z językiem i native speakerami. Świadomość kultury i zwyczajów pozwali lepiej przyswoić nowy materiał.

Jeśli jesteśmy już w temacie nastawienia, często słyszę od moich kursantów:

„Angielski jest taki trudny”, „Nigdy się tego nie nauczę”, „Mam beznadziejną pamięć, zawsze zapominam podstawowych słówek”.

Słyszałeś o samospełniającej się przepowiedni? Jeśli cały czas powtarzasz sobie, że nauka angielskiego jest trudna, a Ty nie masz talentu do nauki języka, w końcu zaczniesz w to wierzyć. Podchodź do nauki angielskiego z pozytywnym nastawieniem, a szybko zauważysz zmiany. Pomyśl o tym jak wiele już potrafisz, co rozumiesz, o czym jesteś w stanie opowiedzieć. Analizuj to co zyskasz dzięki codziennej sesji z angielskim, a nie to czego jeszcze nie umiesz. Nie krytykuj i nie wypominaj sobie błędów, ponieważ świadczą one o procesie nauki i Twojej determinacji. Jeszcze raz odwołam się tutaj do punktu 3 – BĄDŹ CIERPLIWY I WYROZUMIAŁY. Każdy dzień to kolejna szansa na nauczenie się czegoś nowego i krok do przodu. A jeśli chcesz się pocieszyć, to pomyśl, że większość Anglików zna tylko angielski, więc jesteś o wiele dalej niż oni.  😉 

8. Konwersacje a skuteczna nauka języka

Aby posługiwać się językiem angielskim lepiej, należy szlifować wszystkie umiejętności językowe, tj. mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie. Wiele osób popełnia błąd i skupia się tylko na doskonaleniu mówienia. Zgłaszają się do mnie osoby, które chcą umówić się wyłącznie na zajęcia konwersacyjne. Doskonale rozumiem chęć wykorzystywania języka w praktyce, jednak takie zajęcia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim zapisując się tylko na konwersacje, używasz cały czas dobrze Ci znanych konstrukcji gramatycznych i słówek. Tak naprawdę mówisz, ale wciąć jesteś w swojej bezpiecznej strefie komfortu. Nauka języka powinna być zbalansowana i zróżnicowana, abyś mógł ćwiczyć wszystkie umiejętności językowe i czuć się pewnie podczas różnych sytuacji językowych.  

Podsumowując, pamiętaj, że skuteczna nauka języka to nie droga na skróty. Zapewniam, że te proste zasady sprawią, że będziesz uczyć się języka angielskiego efektywniej, a dzięki systematycznej pracy szybko zauważysz rezultaty. Nie ma złotej zasady na naukę języka, Twoja determinacja i cierpliwość to najważniejsze składowe sukcesu językowego. 

A Ty jakie masz pomysły na bycie jeszcze lepszym uczniem? 🙂 

Źródła:

Patsy. M. Lightbown, and Nina Spada. (2009). How languages are learned? Oxford: Oxford University Press. 

Adrian Heinel. (2008). What is a good language learner? (https://www.researchgate.net/publication/317614224_What_is_a_Good_Language_Learner_2008

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *